event burgee venue burgee

2012 Grand Prix Invitational Regatta

Seattle Yacht Club

Results as of 16:49 on October 28, 2012

1 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Net
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 3.5 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 14.5 9.5
2 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 1.0 2.5 6.0 (7.0) 5.0 3.0 6.0 1.0 31.5 24.5
3 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 (7.0) 4.0 4.0 2.0 7.0 4.0 3.0 2.0 33.0 26.0
4 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 (5.0) 5.0 3.0 5.0 4.0 2.0 5.0 4.0 33.0 28.0
5 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 (8.0) 7.0 2.0 3.0 2.0 7.0 2.0 6.0 37.0 29.0
6 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 6.0 6.0 (7.0) 4.0 3.0 5.0 4.0 7.0 42.0 35.0
7 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 2.0 2.5 5.0 (8.0) 8.0 8.0 8.0 3.0 44.5 36.5
8 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 3.5 (8.0) 8.0 6.0 6.0 6.0 7.0 8.0 52.5 44.5

2 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Net
1 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 12.0 9.0
2 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 (6.0) 2.0 4.0 1.0 3.0 1.0 2.0 5.0 24.0 18.0
3 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 1.0 3.0 2.0 (5.0) 2.0 5.0 4.0 2.0 24.0 19.0
4 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 5.0 5.0 5.0 3.0 4.0 2.0 5.0 (8.0) 37.0 29.0
5 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 3.0 4.0 (7.0) 4.0 5.0 6.0 3.0 4.0 36.0 29.0
6 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 4.0 6.0 3.0 6.0 6.0 4.0 (7.0) 3.0 39.0 32.0
7 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 (9.0) 7.0 6.0 7.0 8.0 8.0 8.0 6.0 59.0 50.0
8 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 7.0 (9.0 DNS) 9.0 DNS 9.0 DNS 9.0 DNS 7.0 6.0 7.0 63.0 54.0
9 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 8.0 8.0 8.0 8.0 7.0 (9.0) 9.0 9.0 66.0 57.0

3 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Net
1 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 2.0 2.0 3.0 (4.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 16.0 12.0
2 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 (7.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 5.0 3.0 7.0 29.0 22.0
3 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 6.0 3.0 2.0 3.0 3.0 (7.0) 5.0 5.0 34.0 27.0
4 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 1.0 6.0 5.0 (7.0) 7.0 2.0 4.0 3.0 35.0 28.0
5 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 3.0 5.0 7.0 (9.0) 2.0 4.0 2.0 6.0 38.0 29.0
6 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 (8.0) 4.0 4.0 6.0 6.0 3.0 6.0 1.0 38.0 30.0
7 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 (9.0) 7.0 6.0 5.0 5.0 8.0 8.0 4.0 52.0 43.0
8 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 5.0 (8.0) 8.0 2.0 8.0 6.0 7.0 8.0 52.0 44.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 4.0 (9.0) 9.0 8.0 9.0 9.0 9.0 9.0 66.0 57.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 (10.0) 10.0 10.0 10.0 10.0 10.0 10.0 10.0 80.0 70.0

4 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Net
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 8.0
2 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 17.0 13.0
3 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 5.0 3.0 5.0 3.0 3.0 3.0 (6.0) 4.0 32.0 26.0
4 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 4.0 4.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 3.0 5.0 32.0 27.0
5 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 2.0 5.0 4.0 5.5 5.0 (6.0) 5.0 2.0 34.5 28.5
6 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 (6.0) 6.0 6.0 5.5 6.0 4.0 2.0 6.0 41.5 35.5

5 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Net
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 1.0 1.0 1.0 1.5 1.0 1.0 (2.0) 1.0 9.5 7.5
2 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 3.0 2.0 (4.0) 1.5 2.0 4.0 3.0 2.0 21.5 17.5
3 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 2.0 (7.0) 6.0 4.0 3.0 2.0 1.0 3.0 28.0 21.0
4 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 (8.0) 5.0 2.0 5.0 5.0 3.0 4.0 5.0 37.0 29.0
5 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 5.0 (8.0) 3.0 3.0 4.0 7.0 5.0 6.0 41.0 33.0
6 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 6.0 6.0 (8.0) 6.0 6.0 6.0 7.0 4.0 49.0 41.0
7 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171 4.0 3.0 5.0 (8.0) 7.0 8.0 DNS 8.0 DNS 8.0 DNS 51.0 43.0
8 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 7.0 4.0 7.0 7.0 (8.0) 5.0 6.0 7.0 51.0 43.0

R1 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:45, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 16:06:00 2:21:00 2:49:06 1.0
2 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 16:13:18 2:28:18 2:52:08 2.0
3 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 16:34:48 2:49:48 2:52:11 3.5
3 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 16:30:02 2:45:02 2:52:11 3.5
5 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 16:24:55 2:39:55 2:53:32 5.0
6 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 16:35:24 2:50:24 2:53:36 6.0
7 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 16:26:10 2:41:10 2:54:53 7.0
8 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 16:47:15 3:02:15 3:02:15 8.0

R2 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:45, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 11:59:06 1:14:06 1:15:20 1.0
2 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 11:46:20 1:01:20 1:16:19 2.5
2 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 11:48:50 1:03:50 1:16:19 2.5
4 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 11:54:31 1:09:31 1:16:37 4.0
5 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 11:54:32 1:09:32 1:16:38 5.0
6 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 12:00:42 1:15:42 1:17:23 6.0
7 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 12:02:26 1:17:26 1:17:26 7.0
8 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 11:59:41 1:14:41 1:18:32 8.0

R3 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:15, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 13:21:02 1:06:02 1:07:08 1.0
2 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 13:23:17 1:08:17 1:08:17 2.0
3 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 13:17:41 1:02:41 1:09:05 3.0
4 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 13:18:56 1:03:56 1:10:28 4.0
5 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 13:14:46 0:59:46 1:11:28 5.0
6 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 13:12:59 0:57:59 1:12:09 6.0
7 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 13:26:31 1:11:31 1:13:07 7.0
8 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 13:24:52 1:09:52 1:13:28 8.0

R4 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:45, Wind str: heavy
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 14:43:37 0:58:37 0:59:44 1.0
2 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 14:39:37 0:54:37 1:01:07 2.0
3 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 14:46:50 1:01:50 1:01:50 3.0
4 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 14:45:36 1:00:36 1:02:09 4.0
5 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 14:41:54 0:56:54 1:03:40 5.0
6 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 14:45:16 1:00:16 1:03:52 6.0
7 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 14:34:50 0:49:50 1:04:18 7.0
8 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 14:37:37 0:52:37 1:04:46 8.0

R5 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:10, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 16:30:58 1:20:58 1:22:19 1.0
2 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 16:32:33 1:22:33 1:22:33 2.0
3 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 16:33:52 1:23:52 1:25:44 3.0
4 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 16:28:45 1:18:45 1:26:48 4.0
5 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 16:20:19 1:10:19 1:27:30 5.0
6 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 16:33:51 1:23:51 1:28:11 6.0
7 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 16:30:05 1:20:05 1:28:16 7.0
8 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 16:24:23 1:14:23 1:28:56 8.0

R6 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 12:04:34 1:29:34 1:30:49 1.0
2 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 11:59:26 1:24:26 1:31:37 2.0
3 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 11:51:28 1:16:28 1:31:42 3.0
4 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 11:59:51 1:24:51 1:32:04 4.0
5 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 12:05:32 1:30:32 1:32:14 5.0
6 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 12:03:48 1:28:48 1:32:39 6.0
7 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 12:11:25 1:36:25 1:36:25 7.0
8 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 12:00:34 1:25:34 1:39:19 8.0

R7 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:20, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 13:42:48 1:22:48 1:24:11 1.0
2 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 13:44:13 1:24:13 1:24:13 2.0
3 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 13:37:33 1:17:33 1:25:29 3.0
4 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 13:43:53 1:23:53 1:25:45 4.0
5 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 13:37:56 1:17:56 1:25:54 5.0
6 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 13:29:54 1:09:54 1:26:59 6.0
7 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 13:43:37 1:23:37 1:27:56 7.0
8 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 13:33:55 1:13:55 1:28:23 8.0

R8 - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:35, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -108 16:06:31 1:31:31 1:49:45 1.0
2 Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -51 16:17:27 1:42:27 1:51:10 2.0
3 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul LaMarche -90 16:10:48 1:35:48 1:51:12 3.0
4 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis / John Buchan -51 16:18:43 1:43:43 1:52:33 4.0
5 FreeByrd Swan 45 45004 CYC Neil Fiske -9 16:27:07 1:52:07 1:53:41 5.0
6 Jam J-160 18 GHYC John McPhail 0 16:31:31 1:56:31 1:56:31 6.0
7 Strider Nelson/Marek 55 32601 SYC David Pickett -12 16:29:43 1:54:43 1:56:52 7.0
8 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -27 16:27:29 1:52:29 1:57:21 8.0

R1 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:50, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 16:41:06 2:51:06 2:41:25 1.0
2 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 16:48:00 2:58:00 2:42:57 2.0
3 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 16:49:18 2:59:18 2:45:33 3.0
4 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 16:40:09 2:50:09 2:47:04 4.0
5 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 16:53:06 3:03:06 2:49:03 5.0
6 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 16:55:11 3:05:11 2:50:15 6.0
7 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 16:53:16 3:03:16 2:52:54 7.0
8 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 17:03:24 3:13:24 3:00:53 8.0
9 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 17:23:05 3:33:05 3:15:05 9.0

R2 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:50, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 11:51:35 1:01:35 0:55:32 1.0
2 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 11:52:23 1:02:23 0:56:32 2.0
3 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 11:50:37 1:00:37 0:56:36 3.0
4 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 11:52:51 1:02:51 0:57:14 4.0
5 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 11:52:57 1:02:57 0:57:19 5.0
6 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 11:49:47 0:59:47 0:58:30 6.0
7 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 12:00:08 1:10:08 1:03:14 7.0
8 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 11:59:17 1:09:17 1:04:03 8.0
9 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39   DNS   9.0

R3 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:20, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 13:17:10 0:57:10 0:51:33 1.0
2 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 13:16:52 0:56:52 0:53:06 2.0
3 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 13:14:34 0:54:34 0:53:24 3.0
4 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 13:19:11 0:59:11 0:53:38 4.0
5 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 13:19:55 0:59:55 0:54:34 5.0
6 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 13:23:51 1:03:51 0:57:34 6.0
7 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 13:23:14 1:03:14 0:57:35 7.0
8 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 13:26:22 1:06:22 1:01:21 8.0
9 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39   DNS   9.0

R4 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:50, Wind str: heavy
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 14:52:06 1:02:06 0:55:31 1.0
2 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 14:52:55 1:02:55 0:55:56 2.0
3 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 14:53:01 1:03:01 0:56:39 3.0
4 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 14:53:13 1:03:13 0:56:49 4.0
5 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 14:52:25 1:02:25 0:57:44 5.0
6 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 14:50:02 1:00:02 0:58:34 6.0
7 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 14:57:01 1:07:01 0:59:34 7.0
8 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 14:56:17 1:06:17 1:00:36 8.0
9 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39   DNS   9.0

R5 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:15, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 16:29:11 1:14:11 1:06:53 1.0
2 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 16:27:29 1:12:29 1:07:41 2.0
3 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 16:29:48 1:14:48 1:07:47 3.0
4 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 16:30:04 1:15:04 1:08:21 4.0
5 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 16:31:16 1:16:16 1:09:27 5.0
6 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 16:26:18 1:11:18 1:09:47 6.0
7 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 16:34:45 1:19:45 1:13:43 7.0
8 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 16:38:50 1:23:50 1:15:35 8.0
9 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39   DNS   9.0

R6 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:40, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 11:54:48 1:14:48 1:08:46 1.0
2 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 11:55:05 1:15:05 1:09:19 2.0
3 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 11:55:46 1:15:46 1:09:22 3.0
4 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 11:50:40 1:10:40 1:09:23 4.0
5 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 11:54:40 1:14:40 1:10:26 5.0
6 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 11:56:18 1:16:18 1:10:27 6.0
7 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 11:54:51 1:14:51 1:10:37 7.0
8 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 11:59:34 1:19:34 1:12:51 8.0
9 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 11:58:41 1:18:41 1:13:35 9.0

R7 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 13:34:57 1:09:57 1:03:04 1.0
2 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 13:34:43 1:09:43 1:03:10 2.0
3 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 13:36:45 1:11:45 1:05:20 3.0
4 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 13:35:24 1:10:24 1:05:44 4.0
5 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 13:37:12 1:12:12 1:05:45 5.0
6 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 13:35:49 1:10:49 1:06:08 6.0
7 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 13:32:38 1:07:38 1:06:11 7.0
8 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 13:39:13 1:14:13 1:06:55 8.0
9 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 13:38:08 1:13:08 1:07:36 9.0

R8 - 2 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:20, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Sachem Peterson 44 59660 SYC/CYC William Buchan 60 16:14:24 1:54:24 1:44:44 1.0
2 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett / Zig Burzycki 39 16:14:07 1:54:07 1:47:39 2.0
3 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 12 16:11:04 1:51:04 1:49:03 3.0
4 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 54 16:19:00 1:59:00 1:49:52 4.0
5 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 16:19:56 1:59:56 1:50:16 5.0
6 Korina-Korina Joubert/Nivelt 42 25064 SSSS Jon and Korina Knudson 60 16:22:49 2:02:49 1:52:26 6.0
7 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 16:21:36 2:01:36 1:54:43 7.0
8 Bat Out Of Hell Farr 30 55 HRYC/STYC/CYC Lance Staughton 54 16:25:17 2:05:17 1:55:40 8.0
9 Marilyn Henderson 30 7205 CYC Robert Rinker Jr 45 16:28:27 2:08:27 2:00:08 9.0

R1 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:55, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 17:12:01 3:17:01 2:53:03 1.0
2 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 17:08:46 3:13:46 2:54:27 2.0
3 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 17:09:56 3:14:56 2:56:14 3.0
4 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 17:20:10 3:25:10 2:58:03 4.0
5 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 17:13:42 3:18:42 2:58:09 5.0
6 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 17:19:11 3:24:11 2:58:38 6.0
7 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 17:16:59 3:21:59 2:58:52 7.0
8 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 17:17:09 3:22:09 2:59:45 8.0
9 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 17:17:13 3:22:13 3:00:33 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 17:26:55 3:31:55 3:08:26 10.0

R2 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:55, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 11:58:56 1:03:56 0:55:28 1.0
2 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 11:59:07 1:04:07 0:56:42 2.0
3 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 12:01:42 1:06:42 0:57:03 3.0
4 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 12:00:36 1:05:36 0:57:11 4.0
5 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 11:59:36 1:04:36 0:57:24 5.0
6 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 12:02:17 1:07:17 0:57:49 6.0
7 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 12:01:18 1:06:18 0:58:04 7.0
8 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 12:04:27 1:09:27 1:01:07 8.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 12:11:12 1:16:12 1:04:35 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 12:11:25 1:16:25 1:06:36 10.0

R3 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 13:26:13 1:01:13 0:53:06 1.0
2 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 13:28:01 1:03:01 0:53:54 2.0
3 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 13:26:20 1:01:20 0:54:14 3.0
4 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 13:27:16 1:02:16 0:54:16 4.0
5 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 13:28:20 1:03:20 0:54:26 5.0
6 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 13:27:44 1:02:44 0:54:56 6.0
7 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 13:28:00 1:03:00 0:55:59 7.0
8 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 13:28:55 1:03:55 0:56:15 8.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 13:31:56 1:06:56 0:56:43 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 13:33:01 1:08:01 0:59:17 10.0

R4 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:55, Wind str: heavy
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 14:58:46 1:03:46 0:54:16 1.0
2 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 14:58:23 1:03:23 0:54:49 2.0
3 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 15:00:34 1:05:34 0:54:55 3.0
4 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 14:58:11 1:03:11 0:54:57 4.0
5 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 14:59:37 1:04:37 0:55:35 5.0
6 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 15:00:02 1:05:02 0:55:39 6.0
7 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 15:01:29 1:06:29 0:55:59 7.0
8 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 15:02:44 1:07:44 0:56:09 8.0
9 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 14:59:36 1:04:36 0:56:29 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 15:10:10 1:15:10 1:04:19 10.0

R5 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:20, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 16:36:32 1:16:32 1:07:40 1.0
2 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 16:37:57 1:17:57 1:09:16 2.0
3 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 16:41:11 1:21:11 1:09:26 3.0
4 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 16:40:29 1:20:29 1:09:49 4.0
5 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 16:40:35 1:20:35 1:10:34 5.0
6 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 16:41:17 1:21:17 1:10:51 6.0
7 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 16:42:36 1:22:36 1:10:59 7.0
8 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 16:41:12 1:21:12 1:11:27 8.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 16:48:32 1:28:32 1:15:02 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 16:49:37 1:29:37 1:18:07 10.0

R6 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:55, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 12:00:56 1:05:56 0:59:21 1.0
2 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 12:03:33 1:08:33 1:00:13 2.0
3 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 12:03:11 1:08:11 1:00:38 3.0
4 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 12:02:19 1:07:19 1:00:51 4.0
5 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 12:05:09 1:10:09 1:02:07 5.0
6 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 12:05:04 1:10:04 1:02:49 6.0
7 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 12:07:33 1:12:33 1:03:28 7.0
8 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 12:06:16 1:11:16 1:03:38 8.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 12:09:57 1:14:57 1:05:03 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 12:13:02 1:18:02 1:09:23 10.0

R7 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:30, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 13:41:55 1:11:55 1:03:36 1.0
2 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 13:41:48 1:11:48 1:03:48 2.0
3 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 13:43:40 1:13:40 1:03:54 3.0
4 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 13:44:43 1:14:43 1:04:13 4.0
5 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 13:45:42 1:15:42 1:04:45 5.0
6 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 13:44:21 1:14:21 1:04:48 6.0
7 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 13:44:14 1:14:14 1:05:20 7.0
8 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 13:45:00 1:15:00 1:05:41 8.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 13:51:34 1:21:34 1:09:07 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 13:53:16 1:23:16 1:12:35 10.0

R8 - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:15, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 16:17:47 2:02:47 1:49:11 1.0
2 Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 16:17:10 2:02:10 1:49:59 2.0
3 Flim Flam Soverel 33 18140 SYC Fred Creitz / Derek DeCouteau 90 16:22:33 2:07:33 1:52:02 3.0
4 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78 16:20:53 2:05:53 1:52:24 4.0
5 What? A Tripp! Peterson 37 31867 CYC Chris Yob 93 16:24:39 2:09:39 1:53:25 5.0
6 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 16:22:36 2:07:36 1:55:21 6.0
7 Shoot the Moon Peterson IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 16:25:24 2:10:24 1:55:29 7.0
8 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 75 16:26:56 2:11:56 1:58:17 8.0
9 Comfort Monkey Melges 24 520 PMYC Garrett Linrothe 99 16:32:56 2:17:56 1:59:42 9.0
10 Monkey Bones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty 81 16:38:07 2:23:07 2:07:15 10.0

R1 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:08, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 16:57:52 2:49:52 2:28:36 1.0
2 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 16:59:21 2:51:21 2:29:54 2.0
3 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 17:00:34 2:52:34 2:30:58 3.0
4 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 17:01:22 2:53:22 2:31:40 4.0
5 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 17:07:07 2:59:07 2:36:42 5.0
6 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 17:10:09 3:02:09 2:39:21 6.0

R2 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:00, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 12:04:04 1:04:04 0:54:48 1.0
2 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 12:04:26 1:04:26 0:55:07 2.0
3 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 12:06:04 1:06:04 0:56:31 3.0
4 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 12:06:52 1:06:52 0:57:12 4.0
5 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 12:09:24 1:09:24 0:59:22 5.0
6 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 12:10:48 1:10:48 1:00:34 6.0

R3 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:30, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 13:30:59 1:00:59 0:52:10 1.0
2 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 13:31:04 1:01:04 0:52:14 2.0
3 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 13:32:22 1:02:22 0:53:21 3.0
4 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 13:33:29 1:03:29 0:54:18 4.0
5 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 13:35:22 1:05:22 0:55:55 5.0
6 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 13:36:45 1:06:45 0:57:06 6.0

R4 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:00, Wind str: heavy
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 15:05:22 1:05:22 0:54:45 1.0
2 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 15:06:23 1:06:23 0:55:37 2.0
3 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 15:07:10 1:07:10 0:56:16 3.0
4 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 15:08:47 1:08:47 0:57:37 4.0
5 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 15:10:20 1:10:20 0:58:55 5.5
5 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 15:10:20 1:10:20 0:58:55 5.5

R5 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:25, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 16:44:40 1:19:40 1:08:09 1.0
2 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 16:46:27 1:21:27 1:09:40 2.0
3 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 16:46:31 1:21:31 1:09:44 3.0
4 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 16:47:52 1:22:52 1:10:53 4.0
5 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 16:49:15 1:24:15 1:12:04 5.0
6 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 16:52:31 1:27:31 1:14:52 6.0

R6 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:00, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 12:06:56 1:06:56 0:58:33 1.0
2 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 12:08:41 1:08:41 1:00:05 2.0
3 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 12:08:51 1:08:51 1:00:14 3.0
4 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 12:10:40 1:10:40 1:01:49 4.0
5 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 12:11:45 1:11:45 1:02:46 5.0
6 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 12:12:28 1:12:28 1:03:24 6.0

R7 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:35, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 13:50:16 1:15:16 1:04:23 1.0
2 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 13:50:55 1:15:55 1:04:56 2.0
3 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 13:50:58 1:15:58 1:04:59 3.0
4 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 13:51:11 1:16:11 1:05:10 4.0
5 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 13:53:28 1:18:28 1:07:07 5.0
6 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 13:53:46 1:18:46 1:07:22 6.0

R8 - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 16:19:42 2:09:42 1:53:28 1.0
2 Last Tango J-105 212 CYC Jim Geros 93 16:20:59 2:10:59 1:54:35 2.0
3 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93 16:21:16 2:11:16 1:54:50 3.0
4 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 16:25:03 2:15:03 1:58:09 4.0
5 Cyrano J-105 253 SSC Scott Galbraith 93 16:25:31 2:15:31 1:58:33 5.0
6 Life is Good J-105 235 CYC Stephen Summer 93 16:30:57 2:20:57 2:03:18 6.0

R1 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:13, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 16:58:26 2:45:26 2:19:39 1.0
2 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 17:01:21 2:48:21 2:22:07 2.0
3 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 17:14:39 3:01:39 2:22:15 3.0
4 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171 17:14:05 3:01:05 2:23:22 4.0
5 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 17:04:19 2:51:19 2:24:37 5.0
6 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 17:18:05 3:05:05 2:30:57 6.0
7 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 17:14:26 3:01:26 2:31:23 7.0
8 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 17:18:06 3:05:06 2:32:41 8.0

R2 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 11:56:38 0:51:38 0:42:23 1.0
2 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 12:03:06 0:58:06 0:43:46 2.0
3 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171 12:03:24 0:58:24 0:44:33 3.0
4 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 12:00:10 0:55:10 0:44:41 4.0
5 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 12:01:07 0:56:07 0:44:52 5.0
6 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 12:02:28 0:57:28 0:45:21 6.0
7 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 12:00:29 0:55:29 0:45:33 7.0
8 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 12:01:25 0:56:25 0:46:19 8.0

R3 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:35, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 13:32:01 0:57:01 0:46:48 1.0
2 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 13:34:48 0:59:48 0:47:48 2.0
3 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 13:34:47 0:59:47 0:49:05 3.0
4 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 13:40:10 1:05:10 0:49:06 4.0
5 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171 13:40:20 1:05:20 0:49:50 5.0
6 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 13:35:45 1:00:45 0:49:52 6.0
7 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 13:36:54 1:01:54 0:50:08 7.0
8 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 13:38:49 1:03:49 0:50:21 8.0

R4 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:05, Wind str: heavy
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 15:05:59 1:00:59 0:48:47 1.5
1 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 15:12:05 1:07:05 0:48:47 1.5
3 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 15:06:58 1:01:58 0:49:34 3.0
4 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 15:07:09 1:02:09 0:49:43 4.0
5 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 15:10:21 1:05:21 0:50:45 5.0
6 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 15:11:28 1:06:28 0:50:53 6.0
7 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 15:10:22 1:05:22 0:51:31 7.0
8 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171 15:15:37 1:10:37 0:52:04 8.0

R5 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:30, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 16:16:40 0:46:40 0:38:19 1.0
2 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 16:21:48 0:51:48 0:39:02 2.0
3 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 16:18:02 0:48:02 0:39:26 3.0
4 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 16:18:34 0:48:34 0:39:52 4.0
5 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 16:20:54 0:50:54 0:40:41 5.0
6 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 16:21:46 0:51:46 0:40:51 6.0
7 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171 16:25:44 0:55:44 0:42:31 7.0
8 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 16:23:46 0:53:46 0:43:33 8.0

R6 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 11:52:43 0:47:43 0:40:17 1.0
2 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 11:54:42 0:49:42 0:41:57 2.0
3 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 11:57:01 0:52:01 0:42:54 3.0
4 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 11:59:58 0:54:58 0:43:03 4.0
5 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 11:58:48 0:53:48 0:44:53 5.0
6 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 12:01:17 0:56:17 0:45:54 6.0
7 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 11:59:31 0:54:31 0:46:01 7.0
8 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171   DNS   8.0

R7 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:40, Wind str: medium
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 13:45:57 1:05:57 0:54:08 1.0
2 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 13:46:58 1:06:58 0:54:58 2.0
3 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 13:53:37 1:13:37 0:55:28 3.0
4 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 13:49:46 1:09:46 0:55:46 4.0
5 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 13:48:10 1:08:10 0:55:57 5.0
6 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 13:51:21 1:11:21 0:57:48 6.0
7 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 13:54:01 1:14:01 0:58:24 7.0
8 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171   DNS   8.0

R8 - 5 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:05, Wind str: light
Place Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Slick J-29 69299 CYCT Bob Mayfield / Pat Nelson 120 16:18:25 2:13:25 1:52:37 1.0
2 Arturo S2 7.9 59976 MBYC/CYC Tim Ruhl / Dan Westra 180 16:32:30 2:27:30 1:55:31 2.0
3 Here & Now J-29M 31834 CYC Pat Denney 120 16:22:30 2:17:30 1:56:04 3.0
4 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 16:29:36 2:24:36 1:57:56 4.0
5 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 138 16:28:29 2:23:29 1:58:21 5.0
6 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 16:29:16 2:24:16 2:01:47 6.0
7 Skye Rocket J-80 1 WINSA William McKinnon 129 16:33:17 2:28:17 2:03:44 7.0
8 Surfin' Bird Wavelength 24 18124 AYC Eric Beemer 171   DNS   8.0


www.SeattleYachtClub.org
BrianL@SeattleYachtClub.org

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com