event burgee venue burgee

Blake Island Race (Tri-Island Series #3)

Seattle Yacht Club

Preliminary Results as of 8:06 on June 5, 2016

0 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Miller Racing Marstron 32 USA 1 SF-BAMA Randy Miller -102 Multihull Long Course 1.0 1.0 DNC   2.0
2nd Team Pure and Wild Custom 8.5 Tri 7644 CYC William Neidringhaus -3 Multihull Long Course 2.0 1.0 DNC   3.0
3rd Freda Mae F31R 79030 NWMA Vincent Depillis 0 Multihull Long Course 3.0 1.0 DNC   4.0

1 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 1.104 IRC Long Course 1.0 1.0 3.0 5.0
2nd Glory TP 52 88008 SYC John Buchan 1.367 IRC Long Course 3.0 5.0 1.0 9.0
3rd New Haven Ker 46 GBR 4601L PMYC John Kerrigan 1.193 IRC Long Course 5.0 2.0 4.0 11.0
4th Smoke TP 52 52005 CYC Steve Travis 1.368 IRC Long Course 4.0 6.0 2.0 12.0
5th Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby 1.225 IRC Long Course 6.0 4.0 5.0 15.0
6th Crossfire R/P 55 55155 STYC Louis Bianco 1.422 IRC Long Course 2.0 8.0 RET 6.0 DNC 16.0
7th Ocelot Fox 44 28909 SYC Benjamin Glass 1.261 IRC Long Course 9.0 3.0 6.0 DNC 18.0
8th Neptune's Car SC 70 60667 CYC Paul LaMarche 1.351 IRC Long Course 7.0 7.0 6.0 DNC 20.0
9th Dark Star Riptide 44 9700 SYC Jonathan McKee 1.267 IRC Long Course 8.0 8.0 DNC 6.0 DNC 22.0

2 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 30 Long Course 2.0 2.0 4.0 8.0
2nd Joy Ride J-122E 89 CYC John Murkowski 42 Long Course 6.0 3.0 1.0 10.0
3rd Absolutely Farr 39ML 3909 CYC Charlie Macaulay 18 Long Course 5.0 1.0 5.0 11.0
4th White Cloud Cookson 12M 8455 CYC Steve Johnson 18 Long Course 3.0 5.0 6.0 14.0
5th Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 Long Course 1.0 7.0 7.0 DNC 15.0
6th Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 Long Course 8.0 DNC 4.0 3.0 15.0
7th Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 6 Long Course 4.0 6.0 7.0 DNC 17.0
8th Tango J/133 38168 SYC Brian Duchin 27 Long Course 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 18.0
9th Gray Wolf Lyman Morse 40 401 CYC Evgeniy Goussev 24 Long Course 7.0 8.0 DNC 7.0 DNC 22.0

3 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Hinzite J-120 50005 SYC James Hinz 51 Long Course 2.0 DNF 2.0 1.0 5.0
2nd with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring/Chris Johnson 57 Long Course 2.0 RET 1.0 4.0 7.0
3rd Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 Long Course 1.0 3.0 3.0 7.0
4th Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 Long Course 2.0 DNC 6.0 DNC 2.0 10.0
5th Bonni Jean Beneteau First 44.7 52567 SYC Irv Alpert 48 Long Course 2.0 RET 4.0 5.0 11.0
6th First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 Long Course 2.0 DNC 5.0 7.0 DNC 14.0
7th Zambuca C & C 115 743999 SYC Andy Rottler 69 Long Course 2.0 DNC 6.0 DNC 6.0 14.0
8th Solution J/35 28335 STYC Tyson Varsoyan 72 Long Course 2.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 15.0

4 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Anarchy Flying Tiger FT10 11 STYC Tom Ward 57 Short Course 1.0 1.0 1.0 3.0

5 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Different Drummer Wauquiez 40 52804 CYC Charles Hill 81 Short Course 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 81 Short Course 2.0 6.0 DNF 2.0 10.0
3rd Charlotte Quest 30 25365 CYC Allen Johnson 93 Short Course 4.0 3.0 3.0 10.0
4th Helios Beneteau 36.7 33 CYC David James 87 Short Course 3.0 2.0 9.0 DNC 14.0
5th Overtime Ross 930T 79747 SYC Ed Snyders 87 Short Course 5.0 6.0 DNF 6.0 17.0
6th Karma Dash 34 4 CYCE Ken Orlob 84 Short Course 6.0 4.0 8.0 18.0
7th Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 Short Course 8.0 5.0 5.0 18.0
8th Monkeybones 3/4 ton 30925 STYC Shawn Dougherty 81 Short Course 9.0 DNC 6.0 DNC 4.0 19.0
9th Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 78 Short Course 7.0 6.0 DNF 7.0 20.0

6 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Last Tango J-105 212 CYC / STYC James Geros 93 Short Course 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Inconceivable! J-105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 Short Course 3.0 2.0 2.0 7.0
3rd Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 Short Course 2.0 3.0 4.0 DNC 9.0
4th Avalanche J-105 495 CYC Ed Wilder 93 Short Course 4.0 4.0 3.0 11.0

7 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 Short Course 1.0 4.0 1.0 6.0
2nd Kiwi Express Farr 1020-2 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 Short Course 2.0 3.0 4.0 9.0
3rd Madame Pele Davidson 29 69914 LIYC Tom Andrewes 108 Short Course 8.0 DNC 2.0 2.0 12.0
4th Blue Martini Olson 911 41279 STYC Laney Gale 129 Short Course 3.0 5.0 5.0 13.0
5th Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 Short Course 5.0 6.0 3.0 14.0
6th Hagar 3/4 ton 49696 STYC Joe Grieser 123 Short Course 8.0 DNC 1.0 10.0 DNC 19.0
7th Wizard J-27 40427 WYC Leo Morales 135 Short Course 4.0 7.0 8.0 19.0
8th Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 Short Course 6.0 9.0 DNC 6.0 21.0
9th Nor'wester C & C Yachts 34844 PLYC John Neesz 111 Short Course 8.0 DNC 9.0 DNC 7.0 24.0
10th Oxomoxo Swan 391 39118 CYC Doug Frazer 99 Short Course 7.0 9.0 DNC 10.0 DNC 26.0
11th White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 Short Course 8.0 DNC 8.0 10.0 DNC 26.0
12th Image Catalina 38 79175 CYC Marc-Andrea Klimaschewski 132 Short Course 8.0 DNC 9.0 RET 9.0 26.0

8 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Puffin Bavaria 38 B38 SYC Jim Medley 111 Cruiser/Racer Course 2.0 1.0 2.0 5.0
2nd Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 80 Cruiser/Racer Course 3.0 2.0 1.0 6.0
3rd Lightfoot Beneteau First 345 710 SYC Tom Leonard 141 Cruiser/Racer Course 1.0 3.0 3.0 7.0
4th Sadie Mae Grand Soleil 40 53561 CYC Justin Beals 90 Cruiser/Racer Course 4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 12.0

9 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Smith   Vashon   Blake   Total
1st Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 Cruiser/Racer Course 2.0 DNF 2.0 1.0 5.0
2nd Velella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 Cruiser/Racer Course 1.0 1.0 5.0 DNC 7.0
3rd Catnip Nonsuch 36 67 SYC Mike Milburn 168 Cruiser/Racer Course 2.0 RET 3.0 2.0 7.0
4th Izarra Beneteau 411 79080 SYC Andrew Harvilla 165 Cruiser/Racer Course 2.0 RET 5.0 3.0 10.0
5th Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 147 Cruiser/Racer Course 2.0 RET 4.0 4.0 10.0

Halfway Time scoring explanation
Boats having retired from the race and having reported half-way times are scored by adding the course time-limit to the half-way elapsed time and applying the class' rating correction to the result. This assures all half-way times will be ranked below full course times.

Smith - 0 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:05:00, Distance: 85.133, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Miller Racing Marstron 32 USA 1 SF-BAMA Randy Miller -102 Multihull Long Course 21:03:48 11:58:48 14:23:32
2 Team Pure and Wild Custom 8.5 Tri 7644 CYC William Neidringhaus -3 Multihull Long Course 23:41:53 14:36:53 14:41:08
3 Freda Mae F31R 79030 NWMA Vincent Depillis 0 Multihull Long Course 00:09:35 15:04:35 15:04:35

Vashon - 0 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:05:00, Distance: 46.54, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Place
1 Miller Racing Marstron 32 USA 1 SF-BAMA Randy Miller -102 Multihull Long Course DNC
1 Team Pure and Wild Custom 8.5 Tri 7644 CYC William Neidringhaus -3 Multihull Long Course DNC
1 Freda Mae F31R 79030 NWMA Vincent Depillis 0 Multihull Long Course DNC

Blake - 0 Class - 6/4/16

Start: Multihull Long Course, Finishes: Finish time, Time: 09:05:00, Distance: 21.51, Course: Multihull Long Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Place
  Miller Racing Marstron 32 USA 1 SF-BAMA Randy Miller -102 Multihull Long Course  
  Team Pure and Wild Custom 8.5 Tri 7644 CYC William Neidringhaus -3 Multihull Long Course  
  Freda Mae F31R 79030 NWMA Vincent Depillis 0 Multihull Long Course  

Smith - 1 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:10:00, Distance: 85.133, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 1.104 IRC Long Course 00:02:54 14:52:54 16:25:46
2 Crossfire R/P 55 55155 STYC Louis Bianco 1.422 IRC Long Course 20:53:00 11:43:00 16:39:40
3 Glory TP 52 88008 SYC John Buchan 1.367 IRC Long Course 21:29:14 12:19:14 16:50:32
4 Smoke TP 52 52005 CYC Steve Travis 1.368 IRC Long Course 21:29:05 12:19:05 16:51:04
5 New Haven Ker 46 GBR 4601L PMYC John Kerrigan 1.193 IRC Long Course 23:24:46 14:14:46 16:59:44
6 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby 1.225 IRC Long Course 23:07:41 13:57:41 17:06:10
7 Neptune's Car SC 70 60667 CYC Paul LaMarche 1.351 IRC Long Course 22:08:07 12:58:07 17:31:14
8 Dark Star Riptide 44 9700 SYC Jonathan McKee 1.267 IRC Long Course 23:01:33 13:51:33 17:33:34
9 Ocelot Fox 44 28909 SYC Benjamin Glass 1.261 IRC Long Course 23:10:43 14:00:43 17:40:09

Vashon - 1 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:10:00, Distance: 46.54, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 1.104 IRC Long Course 19:47:44 10:37:44 11:44:03
2 New Haven Ker 46 GBR 4601L PMYC John Kerrigan 1.193 IRC Long Course 19:14:52 10:04:52 12:01:36
3 Ocelot Fox 44 28909 SYC Benjamin Glass 1.261 IRC Long Course 18:43:04 9:33:04 12:02:38
4 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby 1.225 IRC Long Course 19:01:30 9:51:30 12:04:35
5 Glory TP 52 88008 SYC John Buchan 1.367 IRC Long Course 18:16:32 9:06:32 12:27:07
6 Smoke TP 52 52005 CYC Steve Travis 1.368 IRC Long Course 18:18:43 9:08:43 12:30:39
7 Neptune's Car SC 70 60667 CYC Paul LaMarche 1.351 IRC Long Course 18:42:01 9:32:01 12:52:48
8 Crossfire R/P 55 55155 STYC Louis Bianco 1.422 IRC Long Course   RET  
8 Dark Star Riptide 44 9700 SYC Jonathan McKee 1.267 IRC Long Course   DNC  

Blake - 1 Class - 6/4/16

Start: IRC Long Course, Finishes: Finish time, Time: 09:10:00, Distance: 21.51, Course: IRC Long Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Glory TP 52 88008 SYC John Buchan 1.367 IRC Long Course 11:41:45 2:31:45 3:27:27
2 Smoke TP 52 52005 CYC Steve Travis 1.368 IRC Long Course 11:45:10 2:35:10 3:32:16
3 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 1.104 IRC Long Course 12:24:58 3:14:58 3:35:15
4 New Haven Ker 46 GBR 4601L PMYC John Kerrigan 1.193 IRC Long Course 12:12:33 3:02:33 3:37:47
5 Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby 1.225 IRC Long Course 12:11:16 3:01:16 3:42:03
6 Crossfire R/P 55 55155 STYC Louis Bianco 1.422 IRC Long Course   DNC  
6 Ocelot Fox 44 28909 SYC Benjamin Glass 1.261 IRC Long Course   DNC  
6 Neptune's Car SC 70 60667 CYC Paul LaMarche 1.351 IRC Long Course   DNC  
6 Dark Star Riptide 44 9700 SYC Jonathan McKee 1.267 IRC Long Course   DNC  

Smith - 2 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 85.133, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 Long Course 23:37:232 14:25:52 13:51:49
2 Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 30 Long Course 23:49:26 14:34:26 13:51:52
3 White Cloud Cookson 12M 8455 CYC Steve Johnson 18 Long Course 23:32:33 14:17:33 13:52:01
4 Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 6 Long Course 23:35:00 14:20:00 14:11:29
5 Absolutely Farr 39ML 3909 CYC Charlie Macaulay 18 Long Course 23:52:45 14:37:45 14:12:13
6 Joy Ride J-122E 89 CYC John Murkowski 42 Long Course 00:40:15 15:25:15 14:25:39
7 Gray Wolf Lyman Morse 40 401 CYC Evgeniy Goussev 24 Long Course 00:27:51 15:12:51 14:38:48
8 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 Long Course   DNC  
8 Tango J/133 38168 SYC Brian Duchin 27 Long Course   DNC  

Vashon - 2 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 46.54, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Absolutely Farr 39ML 3909 CYC Charlie Macaulay 18 Long Course 19:14:48 9:59:48 9:45:50
2 Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 30 Long Course 19:39:52 10:24:52 10:01:36
3 Joy Ride J-122E 89 CYC John Murkowski 42 Long Course 19:51:03 10:36:03 10:03:28
4 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 Long Course 19:56:39 10:41:39 10:11:24
5 White Cloud Cookson 12M 8455 CYC Steve Johnson 18 Long Course 19:43:11 10:28:11 10:14:13
6 Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 6 Long Course 19:42:47 10:27:47 10:23:08
7 Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 Long Course 20:18:14 11:03:14 10:44:37
8 Tango J/133 38168 SYC Brian Duchin 27 Long Course   DNC  
8 Gray Wolf Lyman Morse 40 401 CYC Evgeniy Goussev 24 Long Course   DNC  

Blake - 2 Class - 6/4/16

Start: Long Course, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 21.51, Course: Long Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Joy Ride J-122E 89 CYC John Murkowski 42 Long Course 12:28:33 3:13:33 2:58:30
2 Tango J/133 38168 SYC Brian Duchin 27 Long Course 12:25:20 3:10:20 3:00:39
3 Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 Long Course 12:31:04 3:16:04 3:02:05
4 Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 30 Long Course 12:28:06 3:13:06 3:02:21
5 Absolutely Farr 39ML 3909 CYC Charlie Macaulay 18 Long Course 12:25:40 3:10:40 3:04:13
6 White Cloud Cookson 12M 8455 CYC Steve Johnson 18 Long Course 12:26:45 3:11:45 3:05:18
7 Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 Long Course   DNC  
7 Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 6 Long Course   DNC  
7 Gray Wolf Lyman Morse 40 401 CYC Evgeniy Goussev 24 Long Course   DNC  

Smith - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 85.133, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 Long Course 00:51:06 15:36:06 14:15:13
2 Hinzite J-120 50005 SYC James Hinz 51 Long Course   DNF  
2 with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring/Chris Johnson 57 Long Course   RET  
2 Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 Long Course   DNC  
2 Bonni Jean Beneteau First 44.7 52567 SYC Irv Alpert 48 Long Course   RET  
2 First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 Long Course   DNC  
2 Zambuca C & C 115 743999 SYC Andy Rottler 69 Long Course   DNC  
2 Solution J/35 28335 STYC Tyson Varsoyan 72 Long Course   DNC  

Vashon - 3 Class

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 46.54, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring/Chris Johnson 57 Long Course 20:32:53 11:17:53 10:33:40
2 Hinzite J-120 50005 SYC James Hinz 51 Long Course 20:28:28 11:13:28 10:33:54
3 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 Long Course 20:45:18 11:30:18 10:46:05
4 Bonni Jean Beneteau First 44.7 52567 SYC Irv Alpert 48 Long Course 21:14:29 11:59:29 11:22:15
5 First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 Long Course 21:41:57 12:26:57 11:45:04
6 Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 Long Course   DNC  
6 Zambuca C & C 115 743999 SYC Andy Rottler 69 Long Course   DNC  
6 Solution J/35 28335 STYC Tyson Varsoyan 72 Long Course   DNC  

Blake - 3 Class - 6/4/16

Start: Long Course, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 21.51, Course: Long Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Hinzite J-120 50005 SYC James Hinz 51 Long Course 12:37:01 3:22:01 3:03:44
2 Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 Long Course 12:44:38 3:29:38 3:04:54
3 Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 Long Course 12:41:52 3:26:52 3:06:26
4 with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring/Chris Johnson 57 Long Course 12:51:04 3:36:04 3:15:38
5 Bonni Jean Beneteau First 44.7 52567 SYC Irv Alpert 48 Long Course 13:06:57 3:51:57 3:34:45
6 Zambuca C & C 115 743999 SYC Andy Rottler 69 Long Course 13:22:47 4:07:47 3:43:03
7 First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 Long Course   DNC  
7 Solution J/35 28335 STYC Tyson Varsoyan 72 Long Course   DNC  

Smith - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 34.944, Course: PHRF Short
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Anarchy Flying Tiger FT10 11 STYC Tom Ward 57 Short Course 17:55:04 8:35:04 8:01:52

Vashon - 4 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 33.78, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Anarchy Flying Tiger FT10 11 STYC Tom Ward 57 Short Course 18:07:04 8:47:04 8:14:59

Blake - 4 Class - 6/4/16

Start: Short Course, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 21.51, Course: Short Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Anarchy Flying Tiger FT10 11 STYC Tom Ward 57 Short Course 12:59:02 3:39:02 3:18:36

Smith - 5 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 34.944, Course: PHRF Short
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Different Drummer Wauquiez 40 52804 CYC Charles Hill 81 Short Course 17:00:31 7:40:31 6:53:21
2 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 81 Short Course 17:34:39 8:14:39 7:27:29
3 Helios Beneteau 36.7 33 CYC David James 87 Short Course 17:41:01 8:21:01 7:30:21
4 Charlotte Quest 30 25365 CYC Allen Johnson 93 Short Course 17:45:37 8:25:37 7:31:27
5 Overtime Ross 930T 79747 SYC Ed Snyders 87 Short Course 17:44:19 8:24:19 7:33:39
6 Karma Dash 34 4 CYCE Ken Orlob 84 Short Course 17:46:26 8:26:26 7:37:31
7 Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 78 Short Course 18:05:06 8:45:06 7:59:40
8 Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 Short Course 18:12:41 8:52:41 8:05:31
9 Monkeybones 3/4 ton 30925 STYC Shawn Dougherty 81 Short Course   DNC  

Vashon - 5 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 33.78, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Different Drummer Wauquiez 40 52804 CYC Charles Hill 81 Short Course 18:11:24 8:51:24 8:05:48
2 Helios Beneteau 36.7 33 CYC David James 87 Short Course 23:27:37 14:07:37 13:18:38
3 Charlotte Quest 30 25365 CYC Allen Johnson 93 Short Course 23:54:00 14:34:00 13:41:38
4 Karma Dash 34 4 CYCE Ken Orlob 84 Short Course 23:53:50 14:33:50 13:46:32
5 Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 Short Course 23:53:38 14:33:38 13:48:02
6 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 81 Short Course   DNF  
6 Overtime Ross 930T 79747 SYC Ed Snyders 87 Short Course   DNF  
6 Monkeybones 3/4 ton 30925 STYC Shawn Dougherty 81 Short Course   DNC  
6 Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 78 Short Course   DNF  

Blake - 5 Class - 6/4/16

Start: Short Course, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 21.51, Course: Short Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Different Drummer Wauquiez 40 52804 CYC Charles Hill 81 Short Course 12:45:44 3:25:44 2:56:42
2 Uno Sierra 26x 26001 PMYC Brad Butler 81 Short Course 13:03:40 3:43:40 3:14:38
3 Charlotte Quest 30 25365 CYC Allen Johnson 93 Short Course 13:08:52 3:48:52 3:15:32
4 Monkeybones 3/4 ton 30925 STYC Shawn Dougherty 81 Short Course 13:15:48 3:55:48 3:26:46
5 Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 Short Course 13:18:03 3:58:03 3:29:01
6 Overtime Ross 930T 79747 SYC Ed Snyders 87 Short Course 13:23:54 4:03:54 3:32:43
7 Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 78 Short Course 13:25:04 4:05:04 3:37:06
8 Karma Dash 34 4 CYCE Ken Orlob 84 Short Course 13:28:01 4:08:01 3:37:54
9 Helios Beneteau 36.7 33 CYC David James 87 Short Course   DNC  

Smith - 6 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 34.944, Course: PHRF Short
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Last Tango J-105 212 CYC / STYC James Geros 93 Short Course 17:35:37 8:15:37 7:21:27
2 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 Short Course 17:36:37 8:16:37 7:22:27
3 Inconceivable! J-105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 Short Course 17:44:44 8:24:44 7:30:34
4 Avalanche J-105 495 CYC Ed Wilder 93 Short Course 18:16:58 8:56:58 8:02:48

Vashon - 6 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 33.78, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Last Tango J-105 212 CYC / STYC James Geros 93 Short Course 00:00:55 14:40:55 13:48:33
2 Inconceivable! J-105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 Short Course 00:13:50 14:53:50 14:01:28
3 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 Short Course 00:18:14 14:58:14 14:05:52
4 Avalanche J-105 495 CYC Ed Wilder 93 Short Course 01:05:00 15:45:00 14:52:38

Blake - 6 Class - 6/4/16

Start: Short Course, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 21.51, Course: Short Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Last Tango J-105 212 CYC / STYC James Geros 93 Short Course 12:58:33 3:38:33 3:05:13
2 Inconceivable! J-105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 Short Course 12:59:35 3:39:35 3:06:15
3 Avalanche J-105 495 CYC Ed Wilder 93 Short Course 13:08:30 3:48:30 3:15:10
4 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93 Short Course   DNC  

Smith - 7 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 34.944, Course: PHRF Short
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 Short Course 17:39:49 8:19:49 7:11:41
2 Kiwi Express Farr 1020-2 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 Short Course 17:45:31 8:25:31 7:17:23
3 Blue Martini Olson 911 41279 STYC Laney Gale 129 Short Course 17:52:42 8:32:42 7:17:34
4 Wizard J-27 40427 WYC Leo Morales 135 Short Course 18:12:35 8:52:35 7:33:58
5 Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 Short Course 18:08:49 8:48:49 7:40:41
6 Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 Short Course 18:27:27 9:07:27 7:57:34
7 Oxomoxo Swan 391 39118 CYC Doug Frazer 99 Short Course 18:42:52 9:22:52 8:25:13
8 Madame Pele Davidson 29 69914 LIYC Tom Andrewes 108 Short Course   DNC  
8 Hagar 3/4 ton 49696 STYC Joe Grieser 123 Short Course   DNC  
8 Nor'wester C & C Yachts 34844 PLYC John Neesz 111 Short Course   DNC  
8 White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 Short Course   DNC  
8 Image Catalina 38 79175 CYC Marc-Andrea Klimaschewski 132 Short Course   DNC  

Vashon - 7 Class

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 33.78, Course: Long
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Hagar 3/4 ton 49696 STYC Joe Grieser 123 Short Course 18:17:20 8:57:20 7:48:05
2 Madame Pele Davidson 29 69914 LIYC Tom Andrewes 108 Short Course 18:16:57 8:56:57 7:56:09
3 Kiwi Express Farr 1020-2 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 Short Course 23:52:24 14:32:24 13:26:32
4 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 Short Course 23:53:20 14:33:20 13:27:28
5 Blue Martini Olson 911 41279 STYC Laney Gale 129 Short Course 00:05:08 14:45:08 13:32:30
6 Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 Short Course 00:04:23 14:44:23 13:38:31
7 Wizard J-27 40427 WYC Leo Morales 135 Short Course 00:18:39 14:58:39 13:42:39
8 White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 Short Course 00:24:48 15:04:48 13:50:29
9 Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 Short Course   DNC  
9 Nor'wester C & C Yachts 34844 PLYC John Neesz 111 Short Course   DNC  
9 Oxomoxo Swan 391 39118 CYC Doug Frazer 99 Short Course   DNC  
9 Image Catalina 38 79175 CYC Marc-Andrea Klimaschewski 132 Short Course   RET  

Blake - 7 Class - 6/4/16

Start: Short Course, Finishes: Finish time, Time: 09:20:00, Distance: 21.51, Course: Short Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 Short Course 13:03:42 3:43:42 3:01:45
2 Madame Pele Davidson 29 69914 LIYC Tom Andrewes 108 Short Course 13:03:25 3:43:25 3:04:42
3 Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 Short Course 13:12:04 3:52:04 3:10:07
4 Kiwi Express Farr 1020-2 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 Short Course 13:15:44 3:55:44 3:13:47
5 Blue Martini Olson 911 41279 STYC Laney Gale 129 Short Course 13:26:53 4:06:53 3:20:38
6 Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 Short Course 13:30:10 4:10:10 3:27:09
7 Nor'wester C & C Yachts 34844 PLYC John Neesz 111 Short Course 13:27:50 4:07:50 3:28:02
8 Wizard J-27 40427 WYC Leo Morales 135 Short Course 13:38:06 4:18:06 3:29:42
9 Image Catalina 38 79175 CYC Marc-Andrea Klimaschewski 132 Short Course 13:37:13 4:17:13 3:29:54
10 Hagar 3/4 ton 49696 STYC Joe Grieser 123 Short Course   DNC  
10 Oxomoxo Swan 391 39118 CYC Doug Frazer 99 Short Course   DNC  
10 White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 Short Course   DNC  

Smith - 8 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Distance: 23.12, Course: Cruiser/Racer
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Lightfoot Beneteau First 345 710 SYC Tom Leonard 141 Cruiser/Racer Course 16:32:05 7:07:05 6:12:45
2 Puffin Bavaria 38 B38 SYC Jim Medley 111 Cruiser/Racer Course 16:23:32 6:58:32 6:15:46
3 Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 80 Cruiser/Racer Course 16:19:45 6:54:45 6:23:55
4 Sadie Mae Grand Soleil 40 53561 CYC Justin Beals 90 Cruiser/Racer Course 18:19:18 DNF  

Vashon - 8 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Distance: 14.74, Course: Cruiser/Racer
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Puffin Bavaria 38 B38 SYC Jim Medley 111 Cruiser/Racer Course 12:31:43 3:06:43 2:39:27
2 Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 80 Cruiser/Racer Course 12:27:21 3:02:21 2:42:42
3 Lightfoot Beneteau First 345 710 SYC Tom Leonard 141 Cruiser/Racer Course 12:56:38 3:31:38 2:57:00
4 Sadie Mae Grand Soleil 40 53561 CYC Justin Beals 90 Cruiser/Racer Course   DNC  

Blake - 8 Class - 6/4/16

Start: Cruiser/Racer Course, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Distance: 14.04, Course: Cruiser/Racer Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 80 Cruiser/Racer Course 11:41:40 2:16:40 1:57:57
2 Puffin Bavaria 38 B38 SYC Jim Medley 111 Cruiser/Racer Course 11:52:46 2:27:46 2:01:48
3 Lightfoot Beneteau First 345 710 SYC Tom Leonard 141 Cruiser/Racer Course 12:05:03 2:40:03 2:07:03
4 Sadie Mae Grand Soleil 40 53561 CYC Justin Beals 90 Cruiser/Racer Course   DNC  

Smith - 9 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Distance: 23.12, Course: Cruiser/Racer
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Velella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 Cruiser/Racer Course 17:00:27 7:35:27 6:30:43
2 Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 Cruiser/Racer Course   DNF  
2 Catnip Nonsuch 36 67 SYC Mike Milburn 168 Cruiser/Racer Course   RET  
2 Izarra Beneteau 411 79080 SYC Andrew Harvilla 165 Cruiser/Racer Course   RET  
2 Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 147 Cruiser/Racer Course   RET  

Vashon - 9 Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Distance: 14.74, Course: Cruiser/Racer
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Velella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 Cruiser/Racer Course 12:53:56 3:28:56 2:47:40
2 Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 Cruiser/Racer Course 13:04:09 3:39:09 3:03:02
3 Catnip Nonsuch 36 67 SYC Mike Milburn 168 Cruiser/Racer Course 13:14:32 3:49:32 3:08:16
4 Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 147 Cruiser/Racer Course 13:38:37 4:13:37 3:37:30
5 Izarra Beneteau 411 79080 SYC Andrew Harvilla 165 Cruiser/Racer Course 14:35:51 5:10:51 4:30:19

Blake - 9 Class - 6/4/16

Start: Cruiser/Racer Course, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Distance: 14.04, Course: Cruiser/Racer Course
Place Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Course Finish Elapsed Corrected
1 Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 Cruiser/Racer Course 11:53:44 2:28:44 1:54:20
2 Catnip Nonsuch 36 67 SYC Mike Milburn 168 Cruiser/Racer Course 12:12:11 2:47:11 2:07:52
3 Izarra Beneteau 411 79080 SYC Andrew Harvilla 165 Cruiser/Racer Course 12:19:39 2:54:39 2:16:02
4 Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 147 Cruiser/Racer Course 12:20:57 2:55:57 2:21:33
5 Velella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 Cruiser/Racer Course   DNC  


http://www.seattleyachtclub.org/
BrianL@SeattleYachtClub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/