event burgee venue burgee

Blake Island Race (Tri-Island Series #3)

Seattle Yacht Club

Tri-Island Preliminary Results

Long Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith Vashon Blake Total
1 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 1.0 1.0 1.0 3.0
2 2 Long Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 2.0 3.0 10.0 DNF 15.0
3 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 3.0 4.0 10.0 DNF 17.0
4 3 Long Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 6.0 11.0 DNC 3.0 20.0
5 3 Long Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 11.0 DNC 7.0 4.0 22.0
6 3 Long Family Affair Beneteau 45F5 79117 MSA Thomas & Henning Buus 66 9.0 5.0 8.0 22.0
7 2 Long Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 11.0 DNC 2.0 10.0 DNC 23.0
8 2 Long Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 24.0
9 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 4.0 11.0 DNC 10.0 DNF 25.0
10 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 5.0 11.0 DNC 10.0 DNF 26.0
11 2 Long with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 54 11.0 DNF 9.0 6.0 26.0
12 2 Long Nimble Aerodyne 43 2 SYC Mike OBrien 12 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 27.0
13 3 Long Fortuna C & C 115 62 CYC David De Lanoy 72 11.0 DNF 6.0 10.0 DNC 27.0
14 2 Long Bonni Jean Beneteau 1st 44.7 52567 SYC Irv Alpert 39 10.0 8.0 9.0 27.0
15 2 Long Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 7.0 11.0 DNC 10.0 DNF 28.0
16 3 Long Orphan Girl J-29MH 32275 STYC/CYC Skip Simpson 123 8.0 10.0 10.0 DNF 28.0
17 3 Long Hooligan Jesperson 30 64989 SYC/CYC Tom OBrien 117 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 29.0
18 2 Long First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNF 32.0
18 2 Long Ballistic Melges 32 109 CYC Seattle Brad Cole 24 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNC 32.0
18 2 Long Voodoo Child Farr 39ML 3909 SYC/CYC Brian Duchin 18 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 DNF 32.0
18 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Seattle Steve Johnson 18 11.0 DNC 11.0 DNF 10.0 DNF 32.0

Short Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith Vashon Blake Total
1 4 Short Corvo J-33 34 CYC Tom Kerr 93 1.0 4.0 5.0 10.0
2 4 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Allen Johnson / Mike Brooks 93 8.0 2.0 1.0 11.0
3 4 Short Last Tango J-105 212 CYC/SBYC/STYC James Geros 93 4.0 6.0 2.0 12.0
4 5 Short Zipper Santa Cruz 27 57878 WYC Alexia Fischer 156 3.0 3.0 9.0 15.0
5 4 Short Different Drummer Wauquiez Centurion 40s 52804 CYC Charles Hill 81 5.0 8.0 6.0 19.0
6 5 Short Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 2.0 12.0 8.0 22.0
7 4 Short Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 15.0 10.0 3.0 28.0
8 4 Short Delirium J-105 272 CYC Rick Poulin 93 6.0 11.0 12.0 DNF 29.0
9 4 Short Flim Flam Soverel 33-1 18140 CYCT Fred Creitz 90 18.0 DNC 1.0 12.0 DNF 31.0
10 4 Short Life is Good J-105 235 CYC SSC / Steve Summers 93 12.0 15.0 DNF 4.0 31.0
11 4 Short Bergen Viking J-35 87552 STYC Svein Ellingsen 78 14.0 7.0 12.0 DNF 33.0
12 5 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 9.0 13.0 11.0 33.0
13 5 Short Wizard J-27 40427 WYC/STYC Leo Morales 132 7.0 15.0 DNF 12.0 DNF 34.0
14 5 Short White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 18.0 DNC 5.0 12.0 DNF 35.0
15 4 Short Monkeybones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty / Jason Andrews 81 10.0 15.0 DNF 12.0 DNC 37.0
16 5 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 11.0 15.0 DNF 12.0 DNF 38.0
17 4 Short Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken MacDonald 78 18.0 DNF 9.0 12.0 DNF 39.0
18 4 Short Inconceivable J/105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 18.0 DNF 15.0 DNF 7.0 40.0
19 5 Short Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 13.0 15.0 DNC 12.0 DNC 40.0
20 5 Short Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 141 16.0 14.0 12.0 DNC 42.0
21 5 Short Nor'wester C&C 38-2 34844 PLYC John Neesz 111 18.0 DNC 15.0 DNC 10.0 43.0
22 5 Short Vigilant NA 44 12 SYC Jonathan Morgan / Matthew Boehm 99 17.0 15.0 DNC 12.0 DNF 44.0
23 4 Short Dyno Soverel 33-1 69174 SSSS Jeff Serex 93 18.0 DNC 15.0 DNF 12.0 DNF 45.0

Cruiser/Racer Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith Vashon Blake Total
1 7 Cruiser/Racer Sunshine Santana 27 61 SYC Mike Milburn 201 2.0 3.0 3.0 8.0
2 6 Cruiser/Racer Puffin Bavaria 38 38 SYC/CYC Jim Medley 105 4.0 4.0 2.0 10.0
3 7 Cruiser/Racer Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 1.0 5.0 7.0 13.0
4 6 Cruiser/Racer Francis Lee Perry Sliver Class 1 SYC Kim Bottles -3 3.0 1.0 10.0 DNF 14.0
5 6 Cruiser/Racer White Wing Barnett 47 None SYC Joe Williams 39 8.0 2.0 5.0 15.0
6 7 Cruiser/Racer Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 144 5.0 6.0 8.0 19.0
7 6 Cruiser/Racer Anomaly Santa Cruz 50 18927 SYC Bill Elmer 3 11.0 DNC 10.0 DNC 1.0 22.0
8 7 Cruiser/Racer Freeflyte Freya 39 57573 STYC Jonathan Cruse 180 6.0 8.0 10.0 DNF 24.0
9 6 Cruiser/Racer Kinetics Nordic 44 87880 STYC Bradford Greene 105 11.0 DNC 10.0 DNC 4.0 25.0
10 7 Cruiser/Racer Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 156 9.0 7.0 10.0 DNF 26.0
11 7 Cruiser/Racer Valella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 11.0 DNC 10.0 DNC 6.0 27.0
12 6 Cruiser/Racer Yahtzee Grand Soleil 39 37 SYC Andrew Cross 135 7.0 10.0 DNF 10.0 DNF 27.0
13 6 Cruiser/Racer Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 123 11.0 DNC 10.0 DNC 9.0 30.0
14 7 Cruiser/Racer Izarra Oceanis 411-2 79080 SYC Andrew Harvilla 171 11.0 DNC 9.0 10.0 DNF 30.0
15 6 Cruiser/Racer Pensive Beneteau 43 43 SYC Jason Thompson 135 10.0 10.0 DNF 10.0 DNF 30.0
16 6 Cruiser/Racer Blue Heaven C&C 34+ 79139 SYC Ken Wickman 126 11.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNF 31.0

Smith - Long Course

Start: Long, Finishes: Finish time, Time: 09:05:00, Distance: 85.133, Course: Long
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 14:53:10 13:57:50
2 2 Long Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 15:29:43 14:08:50
3 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 15:08:12 14:12:52
4 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 15:53:07 14:15:13
5 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 14:46:27 14:20:55
6 3 Long Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 16:04:26 14:22:16
7 2 Long Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 16:34:37 15:18:00
8 3 Long Orphan Girl J-29MH 32275 STYC/CYC Skip Simpson 123 20:00:51 17:06:20
9 3 Long Family Affair Beneteau 45F5 79117 MSA Thomas & Henning Buus 66 19:18:10 17:44:31
10 2 Long Bonni Jean Beneteau 1st 44.7 52567 SYC Irv Alpert 39 22:18:21 21:23:01
11 3 Long Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 DNC  
11 2 Long Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 DNC  
11 2 Long Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 DNC  
11 2 Long with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 54 DNF  
11 2 Long Nimble Aerodyne 43 2 SYC Mike OBrien 12 DNC  
11 3 Long Fortuna C & C 115 62 CYC David De Lanoy 72 DNF  
11 3 Long Hooligan Jesperson 30 64989 SYC/CYC Tom OBrien 117 DNC  
11 2 Long First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 DNC  
11 2 Long Ballistic Melges 32 109 CYC Seattle Brad Cole 24 DNC  
11 2 Long Voodoo Child Farr 39ML 3909 SYC/CYC Brian Duchin 18 DNC  
11 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Seattle Steve Johnson 18 DNC  

Vashon - Long Course

Start: Long, Finishes: Finish time, Time: 09:05:00, Distance: 48.198, Course: Long
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 13:47:05 13:15:45
2 2 Long Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 14:12:58 13:53:41
3 2 Long Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 16:28:47 15:43:00
4 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 16:23:12 15:51:52
5 3 Long Family Affair Beneteau 45F5 79117 MSA Thomas & Henning Buus 66 18:23:13 17:30:12
6 3 Long Fortuna C & C 115 62 CYC David De Lanoy 72 23:10:00 22:12:10
7 3 Long Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 23:26:30 22:31:04
8 2 Long Bonni Jean Beneteau 1st 44.7 52567 SYC Irv Alpert 39 23:15:00 22:43:40
9 2 Long with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 54 23:40:56 22:57:33
10 3 Long Orphan Girl J-29MH 32275 STYC/CYC Skip Simpson 123 24:59:50 23:21:02
11 3 Long Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 DNC  
11 2 Long Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 DNC  
11 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 DNC  
11 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 DNC  
11 2 Long Nimble Aerodyne 43 2 SYC Mike OBrien 12 DNC  
11 2 Long Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 DNC  
11 3 Long Hooligan Jesperson 30 64989 SYC/CYC Tom OBrien 117 DNC  
11 2 Long First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 DNC  
11 2 Long Ballistic Melges 32 109 CYC Seattle Brad Cole 24 DNC  
11 2 Long Voodoo Child Farr 39ML 3909 SYC/CYC Brian Duchin 18 DNC  
11 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Seattle Steve Johnson 18 DNF  

Blake - Long Course

Start: Long, Finishes: Finish time, Time: 10:11:00, Distance: 21.066, Course: Long
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 6:11:36 5:57:54
2 2 Long Ace Farr 395 39506 PMYC Peter Shorett 39 6:24:08 6:10:26
3 3 Long Absolutely G&S 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 6:51:27 6:26:10
4 3 Long Shada J/109 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 6:51:33 6:27:19
5 2 Long Nimble Aerodyne 43 2 SYC Mike OBrien 12 6:34:24 6:30:11
6 2 Long with Grace J-120 50791 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 54 6:57:26 6:38:28
7 3 Long Hooligan Jesperson 30 64989 SYC/CYC Tom OBrien 117 7:42:00 7:00:55
8 3 Long Family Affair Beneteau 45F5 79117 MSA Thomas & Henning Buus 66 14:19:48 13:56:38
9 2 Long Bonni Jean Beneteau 1st 44.7 52567 SYC Irv Alpert 39 15:07:00 14:53:18
10 2 Long Bravo Zulu Beneteau 40.7 46720 CYC Denny Vaughan 57 DNF  
10 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 DNF  
10 2 Long Constellation J-133 52529 CYCT Ron Holbrook 24 DNC  
10 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 DNF  
10 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 DNF  
10 3 Long Fortuna C & C 115 62 CYC David De Lanoy 72 DNC  
10 2 Long Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 DNF  
10 3 Long Orphan Girl J-29MH 32275 STYC/CYC Skip Simpson 123 DNF  
10 2 Long First Light Beneteau 47.7 59500 SYC Dorr Anderson 54 DNF  
10 2 Long Ballistic Melges 32 109 CYC Seattle Brad Cole 24 DNC  
10 2 Long Voodoo Child Farr 39ML 3909 SYC/CYC Brian Duchin 18 DNF  
10 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Seattle Steve Johnson 18 DNF  

Smith - Short Course

Start: Short, Finishes: Finish time, Time: 09:10:00, Distance: 34.944, Course: Short
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 4 Short Corvo J-33 34 CYC Tom Kerr 93 6:26:06 5:31:56
2 5 Short Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 6:40:38 5:32:30
3 5 Short Zipper Santa Cruz 27 57878 WYC Alexia Fischer 156 7:03:46 5:32:55
4 4 Short Last Tango J-105 212 CYC/SBYC/STYC James Geros 93 6:27:52 5:33:42
5 4 Short Different Drummer Wauquiez Centurion 40s 52804 CYC Charles Hill 81 6:22:37 5:35:27
6 4 Short Delirium J-105 272 CYC Rick Poulin 93 6:31:28 5:37:18
7 5 Short Wizard J-27 40427 WYC/STYC Leo Morales 132 6:56:49 5:39:56
8 4 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Allen Johnson / Mike Brooks 93 6:35:11 5:41:01
9 5 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 7:08:32 5:42:55
10 4 Short Monkeybones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty / Jason Andrews 81 6:32:08 5:44:58
11 5 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 6:53:42 5:45:34
12 4 Short Life is Good J-105 235 CYC SSC / Steve Summers 93 6:40:09 5:45:59
13 5 Short Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 6:56:08 5:46:15
14 4 Short Bergen Viking J-35 87552 STYC Svein Ellingsen 78 6:32:23 5:46:57
15 4 Short Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 6:47:02 5:59:52
16 5 Short Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 141 7:32:53 6:10:46
17 5 Short Vigilant NA 44 12 SYC Jonathan Morgan / Matthew Boehm 99 7:13:54 6:16:15
18 4 Short Flim Flam Soverel 33-1 18140 CYCT Fred Creitz 90 DNC  
18 5 Short White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 DNC  
18 4 Short Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken MacDonald 78 DNF  
18 4 Short Inconceivable J/105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 DNF  
18 5 Short Nor'wester C&C 38-2 34844 PLYC John Neesz 111 DNC  
18 4 Short Dyno Soverel 33-1 69174 SSSS Jeff Serex 93 DNC  

Vashon - Short Course

Start: Short, Finishes: Finish time, Time: 09:10:00, Distance: 35.430, Course: Short
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 4 Short Flim Flam Soverel 33-1 18140 CYCT Fred Creitz 90 9:40:59 8:47:50
2 4 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Allen Johnson / Mike Brooks 93 9:48:10 8:53:15
3 5 Short Zipper Santa Cruz 27 57878 WYC Alexia Fischer 156 17:01:00 15:28:53
4 4 Short Corvo J-33 34 CYC Tom Kerr 93 16:40:28 15:45:33
5 5 Short White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 17:08:31 15:50:34
6 4 Short Last Tango J-105 212 CYC/SBYC/STYC James Geros 93 16:49:00 15:54:05
7 4 Short Bergen Viking J-35 87552 STYC Svein Ellingsen 78 16:44:00 15:57:56
8 4 Short Different Drummer Wauquiez Centurion 40s 52804 CYC Charles Hill 81 16:47:12 15:59:22
9 4 Short Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken MacDonald 78 16:48:00 16:01:56
10 4 Short Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 16:50:00 16:02:10
11 4 Short Delirium J-105 272 CYC Rick Poulin 93 17:00:00 16:05:05
12 5 Short Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 17:19:00 16:09:55
13 5 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 17:44:00 16:17:12
14 5 Short Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 141 17:41:00 16:17:44
15 4 Short Life is Good J-105 235 CYC SSC / Steve Summers 93 DNF  
15 5 Short Wizard J-27 40427 WYC/STYC Leo Morales 132 DNF  
15 4 Short Monkeybones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty / Jason Andrews 81 DNF  
15 5 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 DNF  
15 4 Short Inconceivable J/105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 DNF  
15 5 Short Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 DNC  
15 5 Short Nor'wester C&C 38-2 34844 PLYC John Neesz 111 DNC  
15 5 Short Vigilant NA 44 12 SYC Jonathan Morgan / Matthew Boehm 99 DNC  
15 4 Short Dyno Soverel 33-1 69174 SSSS Jeff Serex 93 DNF  

Blake - Short Course

Start: Short, Finishes: Finish time, Time: 10:16:00, Distance: 21.066, Course: Short
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 4 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Allen Johnson / Mike Brooks 93 7:16:06 6:43:27
2 4 Short Last Tango J-105 212 CYC/SBYC/STYC James Geros 93 7:26:57 6:54:18
3 4 Short Tourist J-100 18 SYC William Daniel 81 7:33:13 7:04:47
4 4 Short Life is Good J-105 235 CYC SSC / Steve Summers 93 7:46:07 7:13:28
5 4 Short Corvo J-33 34 CYC Tom Kerr 93 7:49:45 7:17:06
6 4 Short Different Drummer Wauquiez Centurion 40s 52804 CYC Charles Hill 81 7:59:42 7:31:16
7 4 Short Inconceivable J/105 403 CYC/SYC Lance Rummel 93 12:45:00 12:12:21
8 5 Short Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 117 13:49:00 13:07:55
9 5 Short Zipper Santa Cruz 27 57878 WYC Alexia Fischer 156 14:10:54 13:16:08
10 5 Short Nor'wester C&C 38-2 34844 PLYC John Neesz 111 14:26:26 13:47:28
11 5 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 15:03:00 14:11:23
12 4 Short Delirium J-105 272 CYC Rick Poulin 93 DNF  
12 4 Short Flim Flam Soverel 33-1 18140 CYCT Fred Creitz 90 DNF  
12 4 Short Bergen Viking J-35 87552 STYC Svein Ellingsen 78 DNF  
12 5 Short Wizard J-27 40427 WYC/STYC Leo Morales 132 DNF  
12 5 Short White Squall XCAL 40 9678 TYC Roger Deitz 132 DNF  
12 4 Short Monkeybones J-36 30925 STYC Shawn Dougherty / Jason Andrews 81 DNC  
12 5 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 DNF  
12 4 Short Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken MacDonald 78 DNF  
12 5 Short Plan R J-29 69020 STYC Paul Hanson 120 DNC  
12 5 Short Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 141 DNC  
12 5 Short Vigilant NA 44 12 SYC Jonathan Morgan / Matthew Boehm 99 DNF  
12 4 Short Dyno Soverel 33-1 69174 SSSS Jeff Serex 93 DNF  

Smith - Cruiser/Racer Course

Start: C/R, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 23.182, Course: Cruiser/Racer
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 7 Cruiser/Racer Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 4:29:10 3:08:02
2 7 Cruiser/Racer Sunshine Santana 27 61 SYC Mike Milburn 201 4:30:07 3:12:27
3 6 Cruiser/Racer Francis Lee Perry Sliver Class 1 SYC Kim Bottles 21 3:37:07 3:29:00
4 6 Cruiser/Racer Puffin Bavaria 38 38 SYC/CYC Jim Medley 105 4:10:23 3:29:49
5 7 Cruiser/Racer Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 144 4:37:07 3:41:29
6 7 Cruiser/Racer Freeflyte Freya 39 57573 STYC Jonathan Cruse 180 5:02:14 3:52:41
7 6 Cruiser/Racer Yahtzee Grand Soleil 39 37 SYC Andrew Cross 120 4:40:21 3:53:59
8 6 Cruiser/Racer White Wing Barnett 47 None SYC Joe Williams 48 4:18:03 3:59:30
9 7 Cruiser/Racer Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 156 5:33:08 4:32:52
10 6 Cruiser/Racer Pensive Beneteau 43 43 SYC Jason Thompson 105 5:31:01 4:50:27
11 6 Cruiser/Racer Anomaly Santa Cruz 50 18927 SYC Bill Elmer 3 DNC  
11 6 Cruiser/Racer Kinetics Nordic 44 87880 STYC Bradford Greene 105 DNC  
11 7 Cruiser/Racer Valella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 DNC  
11 6 Cruiser/Racer Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 123 DNC  
11 7 Cruiser/Racer Izarra Oceanis 411-2 79080 SYC Andrew Harvilla 171 DNC  
11 6 Cruiser/Racer Blue Heaven C&C 34+ 79139 SYC Ken Wickman 126 DNC  

Vashon - Cruiser/Racer Course

Start: C/R, Finishes: Finish time, Time: 09:15:00, Distance: 16.395, Course: Cruiser/Racer
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 6 Cruiser/Racer Francis Lee Perry Sliver Class 1 SYC Kim Bottles -3 2:48:26 2:49:15
2 6 Cruiser/Racer White Wing Barnett 47 None SYC Joe Williams 39 3:17:14 3:06:35
3 7 Cruiser/Racer Sunshine Santana 27 61 SYC Mike Milburn 201 4:07:59 3:13:04
4 6 Cruiser/Racer Puffin Bavaria 38 38 SYC/CYC Jim Medley 105 3:49:46 3:21:05
5 7 Cruiser/Racer Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 4:35:32 3:38:09
6 7 Cruiser/Racer Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 144 4:29:13 3:49:52
7 7 Cruiser/Racer Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 156 4:40:34 3:57:56
8 7 Cruiser/Racer Freeflyte Freya 39 57573 STYC Jonathan Cruse 180 4:57:27 4:08:16
9 7 Cruiser/Racer Izarra Oceanis 411-2 79080 SYC Andrew Harvilla 171 6:43:47 5:57:03
10 6 Cruiser/Racer Anomaly Santa Cruz 50 18927 SYC Bill Elmer 3 DNC  
10 6 Cruiser/Racer Kinetics Nordic 44 87880 STYC Bradford Greene 105 DNC  
10 7 Cruiser/Racer Valella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 DNC  
10 6 Cruiser/Racer Yahtzee Grand Soleil 39 37 SYC Andrew Cross 135 DNF  
10 6 Cruiser/Racer Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 123 DNC  
10 6 Cruiser/Racer Pensive Beneteau 43 43 SYC Jason Thompson 135 DNF  
10 6 Cruiser/Racer Blue Heaven C&C 34+ 79139 SYC Ken Wickman 126 DNC  

Blake - Cruiser/Racer Course

Start: C/R, Finishes: Finish time, Time: 10:21:00, Distance: 13.604, Course: Cruiser/Racer
Rank Class Course Boat Name Boat Type Sail No Yacht Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected
1 6 Cruiser/Racer Anomaly Santa Cruz 50 18927 SYC Bill Elmer 3 5:13:01 5:12:20
2 6 Cruiser/Racer Puffin Bavaria 38 38 SYC/CYC Jim Medley 105 5:51:11 5:27:23
3 7 Cruiser/Racer Sunshine Santana 27 61 SYC Mike Milburn 201 6:15:26 5:29:52
4 6 Cruiser/Racer Kinetics Nordic 44 87880 STYC Bradford Greene 105 6:02:54 5:39:06
5 6 Cruiser/Racer White Wing Barnett 47 None SYC Joe Williams 39 5:55:25 5:46:34
6 7 Cruiser/Racer Valella Wylie 31 150 SYC Ryan Helling 168 6:24:56 5:46:51
7 7 Cruiser/Racer Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 6:49:36 6:01:59
8 7 Cruiser/Racer Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 144 6:38:30 6:05:51
9 6 Cruiser/Racer Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 123 11:34:00 11:06:07
10 6 Cruiser/Racer Francis Lee Perry Sliver Class 1 SYC Kim Bottles -3 DNF  
10 7 Cruiser/Racer Freeflyte Freya 39 57573 STYC Jonathan Cruse 180 DNF  
10 7 Cruiser/Racer Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan Rees 156 DNF  
10 6 Cruiser/Racer Yahtzee Grand Soleil 39 37 SYC Andrew Cross 135 DNF  
10 7 Cruiser/Racer Izarra Oceanis 411-2 79080 SYC Andrew Harvilla 171 DNF  
10 6 Cruiser/Racer Pensive Beneteau 43 43 SYC Jason Thompson 135 DNF  
10 6 Cruiser/Racer Blue Heaven C&C 34+ 79139 SYC Ken Wickman 126 DNF  


http://www.seattleyachtclub.org/
BrianL@SeattleYachtClub.org

Sailwave Scoring Software 2.5
http://www.sailwave.com/