event burgee venue burgee

Tri-Island Series #1 Smith Island - Double Bluff - Cruiser/Racer

Seattle Yacht Club

Final Results for Tri-Island Series 1 - Smith Island

Tri Island #1 - 1 Class

Start:Long Course, Finishes:Finish time, Time:9:05:00, Distance:85.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 1 Dark Star Riptide 44 9700 SYC Jonathan McKee -18 13:25:12 13:50:51 1.0
2 1 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -25 13:27:12 14:02:50 2.0
3 1 Strider N/M 55 32601 SYC David Pickett -9 13:51:14 14:04:04 3.0
4 1 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -69 12:29:07 14:07:27 4.0
5 1 Artemis Andrews 53 97703 STYC Nigel Barron -18 13:46:02 14:11:41 5.0
6 1 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul La Marche -66 13:06:58 14:41:01 6.0

Tri Island #1 - 2 Class

Start:Long Course, Finishes:Finish time, Time:9:05:00, Distance:85.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 2 Terremoto! Riptide 35 59902 STYC Scott &Susan Burbank 39 13:58:32 13:02:58 1.0
2 2 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 33 14:00:47 13:13:46 2.0
3 2 Grace J-122 29 CYC John Brasino 30 13:58:25 13:15:40 3.0
4 2 Jack Rabbit CM1200 18193 TYC Chester Hibbert 24 14:15:36 13:41:24 4.0
5 2 Skededel J-130 50330 CYC Irv Alpert 24 15:25:30 14:51:18 5.0

Tri Island #1 - 3 Class

Start:Long Course, Finishes:Finish time, Time:9:05:00, Distance:85.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 3 Tantivy J-109 248 CYC & TTPYC Stuart Burnell 72 14:37:49 12:55:13 1.0
2 3 Shoot The Moon IOR 2 tonner 47500 SBYC Donald Wills II 84 16:18:01 14:18:19 2.0
3 3 Darby C & C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66 15:59:11 14:25:08 3.0
4 3 il Falco Express 37 40963 SYC Cory Anderson 72 16:08:37 14:26:01 4.0
5 3 Vigilant Navy 44 NA-12, NA-10 SYC, UW NROTC Amber Pfeifer 99 18:44:30 16:23:26 5.0

Tri Island #1 - 5 Class

Start:Short Course, Finishes:Finish time, Time:9:15:00, Distance:35.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Place Points
1 5 Dragonfly Formula 40 17271 NWMA Patrick McGarry -105 OCS 1.0

Tri Island #1 - 6 Class

Start:Short Course, Finishes:Finish time, Time:9:15:00, Distance:35.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 6 Last Tango J-105 212 CYC SBYC John 'JP' Peterson 93 7:15:17 6:20:16 1.0
2 6 Corvo J-33 34 SBYC/CYC Tom Kerr 93 10:41:45 9:46:44 2.0
3 6 Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 75 11:05:15 10:20:53 3.0
4 6 Marayui Beneteau 367 79082 FFV Astolfo Rueda 78 DNF   5.0
4 6 Different Drummer Centurion 40s 52804 CYC Charles Hill 81 DNF   5.0
4 6 Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson & Mike Brooks 93 DNF   5.0
4 6 What? A Tripp! Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan / Chris Yob 93 OCS   5.0
4 6 Lunch Box Olson 30 69631 SYC Josh/Greg Larsen 99 DSQ   5.0
4 6 Dos Sierra 26 26000 PMYC Paul Faget 87 DNF   5.0

Tri Island #1 - 7 Class

Start:Short Course, Finishes:Finish time, Time:9:15:00, Distance:35.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 7 Ishtar Wylie 34 67993 STYC Graeme Esarey 132 9:59:38 8:41:32 1.0
2 7 Smilin' Jack Morgan 27 29410 PMYC John Wade 198 10:45:07 8:47:58 2.0
3 7 Magic Button Cal-39 21818 STYC Jim Hewitson 116 10:12:15 9:03:37 3.0
4 7 Xiphius Tartan 10 59434 CYCT Karl Haflinger 141 10:45:08 9:21:43 4.0
5 7 White Squall XCal 40 9678 TA Roger Deitz 132 10:43:59 9:25:53 5.0
6 7 Good As Gold SoPa 42 481 TahoeYC Patrick Colletti 117 11:05:40 9:56:27 6.0
7 7 Kiwi Express Farr 1020 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 DNF   7.0
7 7 Izakaya Dash 34 59847 SYC Ian Christenson / Carl Leede 119 DNF   7.0
7 7 Rubicon S2 9.1 69320 CYC Mel Marshel 135 DNF   7.0
7 7 Penetration San Juan 34 59869 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 135 DNF   7.0
7 7 Freedom X Tartan 10 59246 QYC Alex Wigley 144 DNF   7.0

Tri Island #1 - 9 Class

Start:Sport Boat, Finishes:Finish time, Time:9:25:00, Distance:35.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 9 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 57 5:18:27 4:44:44 1.0
2 9 Gardyloo Henderson 30 71221 CYCT Eric Nelson 54 5:46:08 5:14:11 2.0
3 9 Stomp Dancer Melges 30 107 CYC Andrew Haputa 36 6:42:52 6:21:34 3.0
4 9 Sea Tiger Flying Tiger 10M 83 STYC Peter Dunbar 57 DNF   4.0
4 9 Firecracker Flying Tiger 10M 23 CYC John Anicker 57 DNS   4.0

Tri Island #1 - 0 Class

Start:Cruiser/Racer, Finishes:Finish time, Time:9:35:00, Distance:23.4
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 0 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 177 4:29:40 3:20:38 1.0
2 0 Starbird Dehler 41 DS 83326 SYC Mike Milburn 123 4:09:50 3:21:52 2.0
3 0 Calypso C & C 43 4850 SYC Martin De Young 102 4:12:55 3:33:08 3.0
4 0 Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 75 4:05:00 3:35:45 4.0
5 0 Puffin Bavaria 38 38 SYC Jim Medley 105 4:19:30 3:38:33 5.0
6 0 Quorum First 305 69330 CYC David Field 183 4:58:25 3:47:03 6.0
7 0 Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 5:21:54 4:00:00 7.0
8 0 Plein Air Morris 486 48603 SYC Randy Holbrook 72 4:28:43 4:00:38 8.0
9 0 Au Vent Beneteau Idylle 760 WSCYC Wendell Crim 162 5:16:45 4:13:34 9.0
10 0 Southern Star Alberg 35 6 none Charles Cannon 210 DNF   10.0
10 0 Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 153 DNF   10.0


www.SeattleYachtClub.org
BrianL@SeattleYachtClub.org

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com