event burgee venue burgee

Tri-Island Series

Puget Sound

Cruiser Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith
 
Vashon
 
Blake
 
Total
1st 9B Cruiser Phyxir Santana 27 61 SYC Mike Milburn 210 1.0 1.0 2.0 4.0
2nd 9A Cruiser Puffin Bavaria 38 38 SYC Jim Medley 108 2.0 3.0 1.0 6.0
3rd 9A Cruiser Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 84 3.0 4.0 4.0 11.0
4th 9B Cruiser Quorum Beneteau First 305 69330 CYC David Field 183 4.0 2.0 6.0 12.0
5th 9B Cruiser Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 6.0 5.0 3.0 14.0
6th 9B Cruiser Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 7.0 6.0 5.0 18.0
7th 9A Cruiser Calypso C & C 43 4850 SYC Martin DeYoung 102 5.0 9.0 DNS 7.0 21.0
8th 9A Cruiser Taking Stock Beneteau 79064 SYC Tony Flock 84 10.0 DNC 9.0 DNF 8.0 27.0
9th 9A Cruiser Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 75 10.0 DNC 7.0 11.0 DNC 28.0
10th 9B Cruiser Schatzi Bavaria 380 91 SYC Roger Werner 150 8.0 9.0 DNS 11.0 DNC 28.0
11th 9A Cruiser Sophie Lagoon 500 Cat 222 SYC James Utzschneider 54 10.0 DNC 9.0 DNC 9.0 28.0
12th 9A Cruiser Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 132 10.0 DNC 8.0 11.0 DNC 29.0
13th 9B Cruiser Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan and Lee Rees 147 9.0 9.0 DNS 11.0 DNF 29.0
14th 9B Cruiser Journey Catalina 42 79152 CYC Andrew Damis 162 10.0 DNC 9.0 DNC 10.0 29.0

Long Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith
 
Vashon
 
Blake
 
Total
1st 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 2.0 8.0 1.0 11.0
2nd 2 Long Sachem Peterson 44 59660 CYC / SYC William Buchan 60 10.0 4.0 2.0 16.0
3rd 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 1.0 18.0 DNS 3.0 22.0
4th 1 Long Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -15 4.0 5.0 13.0 22.0
5th 1 Long Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -24 7.0 1.0 16.0 24.0
6th 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 11.0 7.0 6.0 24.0
7th 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 3.0 14.0 10.0 27.0
8th 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Steve Johnson 18 8.0 10.0 9.0 27.0
9th 2 Long Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 18 18.0 DNC 3.0 8.0 29.0
10th 3 Long Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 14.0 16.0 4.0 34.0
11th 1 Long Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -24 6.0 13.0 15.0 34.0
12th 3 Long Absolutely 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 9.0 18.0 DNS 7.0 34.0
13th 3 Long Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 18.0 DNC 12.0 5.0 35.0
14th 3 Long Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 18.0 DNC 6.0 11.0 35.0
15th 1 Long Strider N/M 55 32601 SYC David Pickett -12 12.0 11.0 14.0 37.0
16th 1 Long Dark Star Riptide 44 9700 SYC J. Bersch / M Schoendorf -15 18.0 DNC 2.0 21.0 DNC 41.0
17th 3 Long Reignmaker C & C 69577 BYC Geoff Pentz 81 5.0 18.0 DNS 21.0 DNC 44.0
18th 3 Long Family Affair Beneteau First 45F5 79117 MSA Thomas Buus 63 15.0 18.0 DNF 12.0 45.0
19th 3 Long Darby C+C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66 13.0 15.0 18.0 46.0
20th 2 Long Jackrabbit CM1200 18193 TYC Leif Fuhriman 24 18.0 DNC 9.0 21.0 DNC 48.0
21st 1 Long Neptunes Car SC 70 66 CYC Paul LaMarche -66 16.0 17.0 17.0 50.0
22nd 3 Long Fortuna C&C 115 62 NAYC David DeLanoy 72 18.0 DNC 18.0 DNC 19.0 55.0
23rd 1 Long Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -69 17.0 18.0 DNS 21.0 DNC 56.0
24th 2 Long Invictus 39' Homebuilt Trimiran 19816 Northwest Multihull Larry Christensen 30 18.0 DNC 18.0 DNC 20.0 56.0
25th 3 Long Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 153 18.0 DNC 18.0 DNF 21.0 DNC 57.0

Short Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith
 
Vashon
 
Blake
 
Total
1st 5 Short Corvo J-33 34 CYC / SBYC Tom Kerr 93 1.0 8.0 2.0 11.0
2nd 6 Short Rubicon S2 9.1 69320 CYC Mel Marshall /Dan Olson 135 2.0 2.0 11.0 15.0
3rd 6 Short Kiwi Express Farr1020 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 10.0 3.0 4.0 17.0
4th 5 Short What? A Tripp? Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan /Chris Yob 93 3.0 9.0 5.0 17.0
5th 6 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 11.0 1.0 6.0 18.0
6th 5 Short Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 8.0 5.0 7.0 20.0
7th 5 Short Delirium J/105 272 CYC Jerry Diercks 93 6.0 16.0 DNF 1.0 23.0
8th 6 Short Xcentric Hotfoot 31 69196 CYCE Gay Morris / Curt Brady 123 14.0 4.0 8.0 26.0
9th 5 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson / Mike Brooks 93 4.0 11.0 12.0 27.0
10th 6 Short Penetration San Juan 34 59869 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 135 9.0 6.0 14.0 29.0
11th 5 Short Last Tango J/105 212 CYC Jim Geros 93 13.0 13.0 9.0 35.0
12th 6 Short Kowloon Olson 911 17 STYC/SBYC Ken Chin 129 7.0 12.0 17.0 DNF 36.0
13th 5 Short Lunch Box Olson 30 69631 SYC Josh Larsen 99 12.0 14.0 10.0 36.0
14th 6 Short Scimitar Martin 30 49241 STYC / CYC Kirk Utter 111 18.0 DNC 16.0 DNC 3.0 37.0
15th 5 Short Dos Sierra 26 26000 PMYC Brad Butler 87 5.0 15.0 17.0 DNC 37.0
16th 6 Short White Squall XCAL-40 9678 TYC Roger Deitz 132 16.0 7.0 16.0 39.0
17th 5 Short Allegro Vivace J/105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 15.0 10.0 17.0 DNC 42.0
18th 5 Short Tourist J/100 18 SYC William Daniel 81 18.0 DNC 16.0 DNC 13.0 47.0
19th 6 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 18.0 DNC 16.0 DNC 15.0 49.0
20th 5 Short Wholesome 30 Olson 30 59486 CYC JanThijssen 99 17.0 16.0 DNS 17.0 DNC 50.0

Sportboat Course

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Smith
 
Vashon
 
Blake
 
Total
1st 8 Sportboat Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 1.0 DNC 2.0 DNC 1.0 4.0
2nd 8 Sportboat Marilyn Henderson 30 7205 CYC Bob Rinker 45 1.0 DNF 1.0 2.0 4.0

Smith - Cruiser Course

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:35 AM, Distance: 23.18
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09:35 AM, Distance: 23.18
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 9B Cruiser Phyxir Santana 27 61 SYC Mike Milburn 210 15:01:37 5:26:37 4:05:29
2 9A Cruiser Puffin Bavaria 38 38 SYC Jim Medley 108 14:23:31 4:48:31 4:06:48
3 9A Cruiser Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 84 14:19:04 4:44:04 4:11:37
4 9B Cruiser Quorum Beneteau First 305 69330 CYC David Field 183 14:58:03 5:23:03 4:12:21
5 9A Cruiser Calypso C & C 43 4850 SYC Martin DeYoung 102 14:30:32 4:55:32 4:16:08
6 9B Cruiser Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 15:16:53 5:41:53 4:20:45
7 9B Cruiser Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 15:52:45 6:17:45 5:20:58
8 9B Cruiser Schatzi Bavaria 380 91 SYC Roger Werner 150 16:00:50 6:25:50 5:27:53
9 9B Cruiser Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan and Lee Rees 147 17:35:50 8:00:50 7:04:03
10 9A Cruiser Taking Stock Beneteau 79064 SYC Tony Flock 84   DNC  
10 9A Cruiser Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 75   DNC  
10 9A Cruiser Sophie Lagoon 500 Cat 222 SYC James Utzschneider 54   DNC  
10 9A Cruiser Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 132   DNC  
10 9B Cruiser Journey Catalina 42 79152 CYC Andrew Damis 162   DNC  

Vashon - Cruiser Course

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:35 AM, Distance: 16.4
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 09:35 AM, Distance: 16.4
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 9B Cruiser Phyxir Santana 27 61 SYC Mike Milburn 210 12:49:21 3:14:21 2:16:57
2 9B Cruiser Quorum Beneteau First 305 69330 CYC David Field 183 12:53:11 3:18:11 2:28:10
3 9A Cruiser Puffin Bavaria 38 38 SYC Jim Medley 108 12:34:16 2:59:16 2:29:45
4 9A Cruiser Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 84 12:29:10 2:54:10 2:31:12
5 9B Cruiser Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 13:04:00 3:29:00 2:31:36
6 9B Cruiser Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 12:46:55 3:11:55 2:31:44
7 9A Cruiser Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 75 12:28:52 2:53:52 2:33:22
8 9A Cruiser Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 132 12:47:00 3:12:00 2:35:55
9 9A Cruiser Calypso C & C 43 4850 SYC Martin DeYoung 102   DNS  
9 9A Cruiser Taking Stock Beneteau 79064 SYC Tony Flock 84   DNF  
9 9B Cruiser Schatzi Bavaria 380 91 SYC Roger Werner 150   DNS  
9 9A Cruiser Sophie Lagoon 500 Cat 222 SYC James Utzschneider 54   DNC  
9 9B Cruiser Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan and Lee Rees 147   DNS  
9 9B Cruiser Journey Catalina 42 79152 CYC Andrew Damis 162   DNC  

Blake - Cruiser Course

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:40 AM, Distance: 21.51
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 9A Cruiser Puffin Bavaria 38 38 SYC Jim Medley 108 14:24:57 4:44:57 4:06:14
2 9B Cruiser Phyxir Santana 27 61 SYC Mike Milburn 210 15:22:03 5:42:03 4:26:46
3 9B Cruiser Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 15:26:27 5:46:27 4:31:10
4 9A Cruiser Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 84 14:47:24 5:07:24 4:37:17
5 9B Cruiser Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 147 15:18:17 5:38:17 4:45:35
6 9B Cruiser Quorum Beneteau First 305 69330 CYC David Field 183 15:34:23 5:54:23 4:48:47
7 9A Cruiser Calypso C & C 43 4850 SYC Martin DeYoung 102 15:09:49 5:29:49 4:53:15
8 9A Cruiser Taking Stock Beneteau 79064 SYC Tony Flock 84 15:39:19 5:59:19 5:29:12
9 9A Cruiser Sophie Lagoon 500 Cat 222 SYC James Utzschneider 54 15:52:29 6:12:29 5:53:07
10 9B Cruiser Journey Catalina 42 79152 CYC Andrew Damis 162 16:38:00 6:58:00 5:59:55
11 9A Cruiser Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 75   DNC  
11 9B Cruiser Schatzi Bavaria 380 91 SYC Roger Werner 150   DNC  
11 9A Cruiser Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 132   DNC  
11 9B Cruiser Al-Hiin Dehler 34 326 SYC Dan and Lee Rees 147   DNF  

Smith - Long Course

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:05 AM, Distance: 85.13, Course: Long
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 22:57:25 13:52:25 12:57:05
2 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 23:58:16 14:53:16 13:15:22
3 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 22:57:49 13:52:49 13:27:17
4 1 Long Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -15 22:11:10 13:06:10 13:27:27
5 3 Long Reignmaker C & C 69577 BYC Geoff Pentz 81 00:32:52 15:27:52 13:32:56
6 1 Long Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -24 22:06:20 13:01:20 13:35:23
7 1 Long Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -24 22:06:37 13:01:37 13:35:40
8 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Steve Johnson 18 23:08:00 14:03:00 13:37:28
9 3 Long Absolutely 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 00:26:29 15:21:29 13:39:20
10 2 Long Sachem Peterson 44 59660 CYC / SYC William Buchan 60 00:10:57 15:05:57 13:40:49
11 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 23:44:58 14:39:58 13:44:38
12 1 Long Strider N/M 55 32601 SYC David Pickett -12 22:42:14 13:37:14 13:54:16
13 3 Long Darby C+C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66 00:37:18 15:32:18 13:58:39
14 3 Long Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 01:28:14 16:23:14 14:24:03
15 3 Long Family Affair Beneteau First 45F5 79117 MSA Thomas Buus 63 01:00:38 15:55:38 14:26:15
16 1 Long Neptunes Car SC 70 66 CYC Paul LaMarche -66 22:07:36 13:02:36 14:36:15
17 1 Long Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -69 22:05:08 13:00:08 14:38:02
18 2 Long Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 18   DNC  
18 3 Long Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120   DNC  
18 3 Long Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69   DNC  
18 1 Long Dark Star Riptide 44 9700 SYC J. Bersch / M Schoendorf -15   DNC  
18 2 Long Jackrabbit CM1200 18193 TYC Leif Fuhriman 24   DNC  
18 3 Long Fortuna C&C 115 62 NAYC David DeLanoy 72   DNC  
18 2 Long Invictus 39' Homebuilt Trimiran 19816 Northwest Multihull Larry Christensen 30   DNC  
18 3 Long Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 153   DNC  

Vashon - Long Course

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:05 AM, Distance: 48.2, Course: Long
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 1 Long Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -24 16:27:29 7:22:29 7:41:46
2 1 Long Dark Star Riptide 44 9700 SYC J. Bersch / M Schoendorf -15 16:46:04 7:41:04 7:53:07
3 2 Long Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 18 17:32:00 8:27:00 8:12:32
4 2 Long Sachem Peterson 44 59660 CYC / SYC William Buchan 60 18:06:14 9:01:14 8:13:02
5 1 Long Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -15 17:12:38 8:07:38 8:19:41
6 3 Long Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 18:28:06 9:23:06 8:27:40
7 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 18:04:02 8:59:02 8:27:42
8 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 18:37:49 9:32:49 8:37:23
9 2 Long Jackrabbit CM1200 18193 TYC Leif Fuhriman 24 18:01:56 8:56:56 8:37:39
10 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Steve Johnson 18 17:59:20 8:54:20 8:39:52
11 1 Long Strider N/M 55 32601 SYC David Pickett -12 17:38:37 8:33:37 8:43:15
12 3 Long Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 19:26:43 10:21:43 8:45:19
13 1 Long Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -24 17:34:07 8:29:07 8:48:24
14 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 18:20:14 9:15:14 9:00:46
15 3 Long Darby C+C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66 19:14:08 10:09:08 9:16:07
16 3 Long Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 19:32:31 10:27:31 9:20:02
17 1 Long Neptunes Car SC 70 66 CYC Paul LaMarche -66 18:03:36 8:58:36 9:51:37
18 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39   DNS  
18 3 Long Absolutely 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72   DNS  
18 3 Long Reignmaker C & C 69577 BYC Geoff Pentz 81   DNS  
18 3 Long Family Affair Beneteau First 45F5 79117 MSA Thomas Buus 63   DNF  
18 3 Long Fortuna C&C 115 62 NAYC David DeLanoy 72   DNC  
18 1 Long Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -69   DNS  
18 2 Long Invictus 39' Homebuilt Trimiran 19816 Northwest Multihull Larry Christensen 30   DNC  
18 3 Long Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 153   DNF  

Blake - Long Course

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:25 AM, Distance: 21.51, Course: Long
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 3 Long Tantivy J-109 248 CYC Stuart Burnell 69 13:49:41 4:24:41 3:59:57
2 2 Long Sachem Peterson 44 59660 CYC / SYC William Buchan 60 13:51:33 4:26:33 4:05:02
3 2 Long Terremoto Riptide 35 59902 CYC William Weinstein 39 13:45:56 4:20:56 4:06:57
4 3 Long Shoot the Moon IOR 2 Ton 47500 SBYC/EYC/SYC/CBSA Donald Wills II 84 14:05:12 4:40:12 4:10:05
5 3 Long Izakaya Dash 34 59847 SYC Iain Christenson 120 14:19:57 4:54:57 4:11:56
6 2 Long Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 39 13:52:36 4:27:36 4:13:37
7 3 Long Absolutely 1 Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72 14:05:27 4:40:27 4:14:38
8 2 Long Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 18 13:46:27 4:21:27 4:15:00
9 2 Long White Cloud Cookson 12m 8455 CYC Steve Johnson 18 13:46:45 4:21:45 4:15:18
10 2 Long Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18 13:46:46 4:21:46 4:15:19
11 3 Long Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 14:06:34 4:41:34 4:16:50
12 3 Long Family Affair Beneteau First 45F5 79117 MSA Thomas Buus 63 14:05:05 4:40:05 4:17:30
13 1 Long Double Take J-145 56203 SYC Tom Huseby -15 13:44:04 4:19:04 4:24:27
14 1 Long Strider N/M 55 32601 SYC David Pickett -12 13:46:31 4:21:31 4:25:49
15 1 Long Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -24 13:44:37 4:19:37 4:28:13
16 1 Long Wasabi Kernan 44 55544 CYC Greg Slyngstad -24 13:45:12 4:20:12 4:28:48
17 1 Long Neptunes Car SC 70 66 CYC Paul LaMarche -66 13:45:50 4:20:50 4:44:30
18 3 Long Darby C+C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66 14:41:45 5:16:45 4:53:05
19 3 Long Fortuna C&C 115 62 NAYC David DeLanoy 72 15:17:37 5:52:37 5:26:48
20 2 Long Invictus 39' Homebuilt Trimiran 19816 Northwest Multihull Larry Christensen 30 15:20:12 5:55:12 5:44:27
21 1 Long Dark Star Riptide 44 9700 SYC J. Bersch / M Schoendorf -15   DNC  
21 3 Long Reignmaker C & C 69577 BYC Geoff Pentz 81   DNC  
21 2 Long Jackrabbit CM1200 18193 TYC Leif Fuhriman 24   DNC  
21 1 Long Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -69   DNC  
21 3 Long Cariad Valiant 42 107 STYC Alexander Weinert 153   DNC  

Smith - Short Course

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:15 AM, Distance: 34.94
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 5 Short Corvo J-33 34 CYC / SBYC Tom Kerr 93 16:29:27 7:14:27 6:20:18
2 6 Short Rubicon S2 9.1 69320 CYC Mel Marshall /Dan Olson 135 16:55:28 7:40:28 6:21:51
3 5 Short What? A Tripp? Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan /Chris Yob 93 16:34:25 7:19:25 6:25:16
4 5 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson / Mike Brooks 93 16:35:09 7:20:09 6:26:00
5 5 Short Dos Sierra 26 26000 PMYC Brad Butler 87 16:32:28 7:17:28 6:26:48
6 5 Short Delirium J/105 272 CYC Jerry Diercks 93 16:36:29 7:21:29 6:27:20
7 6 Short Kowloon Olson 911 17 STYC/SBYC Ken Chin 129 17:03:11 7:48:11 6:33:04
8 5 Short Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 16:36:14 7:21:14 6:34:04
9 6 Short Penetration San Juan 34 59869 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 135 17:08:31 7:53:31 6:34:54
10 6 Short Kiwi Express Farr1020 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 17:01:19 7:46:19 6:38:11
11 6 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 17:20:32 8:05:32 6:39:56
12 5 Short Lunch Box Olson 30 69631 SYC Josh Larsen 99 16:58:53 7:43:53 6:46:14
13 5 Short Last Tango J/105 212 CYC Jim Geros 93 17:00:05 7:45:05 6:50:56
14 6 Short Xcentric Hotfoot 31 69196 CYCE Gay Morris / Curt Brady 123 17:17:37 8:02:37 6:50:59
15 5 Short Allegro Vivace J/105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 17:00:40 7:45:40 6:51:31
16 6 Short White Squall XCAL-40 9678 TYC Roger Deitz 132 17:44:24 8:29:24 7:12:32
17 5 Short Wholesome 30 Olson 30 59486 CYC JanThijssen 99 18:59:04 9:44:04 8:46:25
18 6 Short Scimitar Martin 30 49241 STYC / CYC Kirk Utter 111   DNC  
18 5 Short Tourist J/100 18 SYC William Daniel 81   DNC  
18 6 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117   DNC  

Vashon - Short Course

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:15 AM, Distance: 35.43
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 6 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 15:52:49 6:37:49 5:11:01
2 6 Short Rubicon S2 9.1 69320 CYC Mel Marshall /Dan Olson 135 15:46:40 6:31:40 5:11:57
3 6 Short Kiwi Express Farr1020 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 15:36:08 6:21:08 5:12:03
4 6 Short Xcentric Hotfoot 31 69196 CYCE Gay Morris / Curt Brady 123 15:39:42 6:24:42 5:12:04
5 5 Short Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 15:22:41 6:07:41 5:19:51
6 6 Short Penetration San Juan 34 59869 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 135 15:55:43 6:40:43 5:21:00
7 6 Short White Squall XCAL-40 9678 TYC Roger Deitz 132 15:53:58 6:38:58 5:21:01
8 5 Short Corvo J-33 34 CYC / SBYC Tom Kerr 93 15:32:58 6:17:58 5:23:03
9 5 Short What? A Tripp? Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan /Chris Yob 93 15:35:03 6:20:03 5:25:08
10 5 Short Allegro Vivace J/105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93 15:35:41 6:20:41 5:25:46
11 5 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson / Mike Brooks 93 15:36:07 6:21:07 5:26:12
12 6 Short Kowloon Olson 911 17 STYC/SBYC Ken Chin 129 15:58:17 6:43:17 5:27:07
13 5 Short Last Tango J/105 212 CYC Jim Geros 93 15:37:22 6:22:22 5:27:27
14 5 Short Lunch Box Olson 30 69631 SYC Josh Larsen 99 15:54:10 6:39:10 5:40:42
15 5 Short Dos Sierra 26 26000 PMYC Brad Butler 87 16:00:32 6:45:32 5:54:10
16 5 Short Delirium J/105 272 CYC Jerry Diercks 93 15:29:03 DNF  
16 6 Short Scimitar Martin 30 49241 STYC / CYC Kirk Utter 111   DNC  
16 5 Short Tourist J/100 18 SYC William Daniel 81   DNC  
16 6 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117   DNC  
16 5 Short Wholesome 30 Olson 30 59486 CYC JanThijssen 99   DNS  

Blake - Short Course

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:30 AM, Distance: 21.51
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 5 Short Delirium J/105 272 CYC Jerry Diercks 93 14:03:18 4:33:18 3:59:58
2 5 Short Corvo J-33 34 CYC / SBYC Tom Kerr 93 14:03:40 4:33:40 4:00:20
3 6 Short Scimitar Martin 30 49241 STYC / CYC Kirk Utter 111 14:21:45 4:51:45 4:11:57
4 6 Short Kiwi Express Farr1020 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 14:26:51 4:56:51 4:14:54
5 5 Short What? A Tripp? Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan /Chris Yob 93 14:24:52 4:54:52 4:21:32
6 6 Short Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 147 14:49:06 5:19:06 4:26:24
7 5 Short Different Drummer Wauqueiz 40s 52804 CYC Charles Hill 81 14:27:28 4:57:28 4:28:26
8 6 Short Xcentric Hotfoot 31 69196 CYCE Gay Morris / Curt Brady 123 14:44:09 5:14:09 4:30:03
9 5 Short Last Tango J/105 212 CYC Jim Geros 93 14:34:08 5:04:08 4:30:48
10 5 Short Lunch Box Olson 30 69631 SYC Josh Larsen 99 14:39:43 5:09:43 4:34:14
11 6 Short Rubicon S2 9.1 69320 CYC Mel Marshall /Dan Olson 135 14:55:13 5:25:13 4:36:49
12 5 Short Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson / Mike Brooks 93 14:48:48 5:18:48 4:45:28
13 5 Short Tourist J/100 18 SYC William Daniel 81 14:47:53 5:17:53 4:48:51
14 6 Short Penetration San Juan 34 59869 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 135 15:09:05 5:39:05 4:50:41
15 6 Short Magic Button Cal 39 21818 STYC Jim Hewitson 117 15:08:59 5:38:59 4:57:02
16 6 Short White Squall XCAL-40 9678 TYC Roger Deitz 132 15:24:13 5:54:13 5:06:54
17 6 Short Kowloon Olson 911 17 STYC/SBYC Ken Chin 129   DNF  
17 5 Short Dos Sierra 26 26000 PMYC Brad Butler 87   DNC  
17 5 Short Allegro Vivace J/105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93   DNC  
17 5 Short Wholesome 30 Olson 30 59486 CYC JanThijssen 99   DNC  

Smith - Sportboat Course

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:25 AM, Distance: 34.94
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Place
1 8 Sportboat Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 DNC
1 8 Sportboat Marilyn Henderson 30 7205 CYC Bob Rinker 45 DNF

Vashon - Sportboat Course

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:25 AM, Distance: 35.43
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 8 Sportboat Marilyn Henderson 30 7205 CYC Bob Rinker 45 15:47:29 6:22:29 5:55:55
2 8 Sportboat Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54   DNC  

Blake - Sportboat Course

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:35 AM, Distance: 21.51
Place Class Course Boat Name Boat Type Sail Number Yacht Club Skipper / Helm Rating Finish Elapsed Corrected
1 8 Sportboat Bat out of Hell Farr 30 55 HRYC Lance Staughton 54 14:07:09 4:32:09 4:12:47
2 8 Sportboat Marilyn Henderson 30 7205 CYC Bob Rinker 45 14:05:06 4:30:06 4:13:58


www.SeattleYachtClub.org
BrianL@SeattleYachtClub.org

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com