event burgee venue burgee

2009 Grand Prix

Competitor List and Classes

Class breaks as of 10/22/09, updated 1500.

 
Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper Rating
1 Braveheart TP 52 52 CYC Charles Burrnet -75
1 Neptune's Car SC 70 66 CYC Paul LaMarche -66
1 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -25
1 Strider N/M 32601 SYC David C Pickett -9
1 Jam J-160 18 GHYC John McPhail -6
1 Roxanne J-125 51517 CYC Greg Slyngstad 6
1 Banshee Melges 32 138 SYC Derek Campbell 24
2 Voodoo Child Farr39 3909 CYC Brian Duchin 18
2 Tachyon Farr 39 36000 CYC Shaun Breese 18
2 Korina-Korina J/Nivert 25064 SSSS Jon Knudson 46
2 Eye Eye J/90 3 LPOYC C. N. Coby Cohen 54
2 Darby C+C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66
2 Dos Sierra 26 26000 PMYC Brad Butler 78
3 Tantivy J-109 248 TTPYC & CYC Stuart Burnell 69
3 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69
3 J-Tripper J-109 36 SYC Rick Nordquist 69
3 Absolutely One Ton 40149 CYC Charlie Macaulay 72
3 Great White J35 18320 WSCYC Dan Wierman 72
3 Declaration of Independence Express 37 69660 SYC / CYC Brian Watkins 72
3 Grace E J35 40622 CYCT Brian White 72
3 Elusive C&C115 51 CYC Jeff Whitney 75
3 Zorra C&C 115 79101 CYC Jim Lowry 75
4 The Black Knight Bene 1st 36.7 79048 SYC Mackenzie Skene 78
4 Veloce Beneteau First 36.7 171 WINSA Carl Freund 78
4 Vitesse Beneteau 36.7 240 BYC David Steffen 78
4 Different Drummer CENT 40 52804 CYC Charles Hill 81
4 Shoot The Moon Peterson IOR 2 ton 47500 SYC/SBYC Donald Wills II 85
4 Karma Dash 34X 4 PMYC Peter Shorett 90
4 What? A Tripp! Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan 92
4 Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson 93
4 Corvo J33 34 SBYC/CYC Helen Hancock 93
5 Last Tango J-105 212 SBYC, CYC John 'JP' Peterson 93
5 Delirium J-105 272 CYC Jerry Diercks 93
5 Money Shot J-105 617 STYC Mike Schiltz 93
5 Panic J-105 482 SBYC Chuck Stephens 93
5 Bifrost 3 J-105 582 CYC Michael Pearson 93
5 Vanguard J-105 525 STYC James Collins 93
5 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93
5 Usawi J-105 475 SBYC Robert Blaylock 93
5 Jubilee J-105 114 CYC Erik Kristen 93
6 Lunch Box Olson 30 69631 TYC/SYC Greg Larsen 99
6 Cool Beans Melges 24 347 CYC Brenda Stuntz 99
6 Trophy Wife Melges 24 USA 243 CYC Glenn Klute 99
6 South Lake Union Trolley Rocket 22 2201 STYC Mike Mechaelis 105
6 Wildflower J35c 69264 GHYC Tom Mitchell 106
6 Wood n Wind Sail 35 cyc Roy Roy Dunbar 118
6 Here&Now J29M 31834 CYC Pat Denney 119
6 Moose Unknown C&C35-III 54909 STYC John Aitchison 122
6 Kowloon Olson 911 17 STYC/SBYC Ken Chin 129
6 Blue Martini Olson 911 41279 STYC Laney Gale 132
6 Flying Circus S2 9.1 M 69182 BYC Eric Yaremko 135
7 Celebration J-30 491 AYC Jim Bottles 142
7 Stomp Dancer San Juan 34 79120 CYC Andrew Haputa 144
7 Freedom X Tartan Ten 59246/5960 QYC Alex Wigley 144
7 Little Blue Dune Buggy Santa Cruz 21114 STYC Alex Simanis 152
7 Ladybug Peterson 30 39966 STYC Mark Brink 157
7 More Uff Da Moore 24 26 STYC Ben Braden 168
7 Sputnik Moore 24 132 STYC Floyd Cleofe 168
7 Three Ring Circus Olson 25 37 STYC Nate Creitz 175
7 Amore Columbia 30 215 AYC Kurt Cantarano 178
7 Arturo S2 7.9 59976 S.Y.C. Dan Westra 179
7 Lucky Jim J-24 3202 OHYC Jim McAlpine 186
7 Invader T-Bird 1244 CYC Martin Godsil 198
7 Swirl II Gulf 40 3881 SSSS Jo Sohneronne 222

www.SeattleYachtClub.org


BrianL@SeattleYachtClub.org

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com