event burgee venue burgee

Tri-Island Series

Seattle Yacht Club

Preliminary Results for Tri-Island Series 3 - Blake Island

Blake Island - 1 Class

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:9:05:00, Distance:20.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Dark Star Riptide 44 9700 SYC Jonathan McKee -18 9:05:00 13:57:07 4:52:07 4:58:16 1.0
2 1 Flash OD 48 48006 CYC Steve Travis -24 9:05:00 13:55:32 4:50:32 4:58:44 2.0
3 1 Artemis Andrews 53 97703 STYC Nigel Barron -18 9:05:00 14:00:54 4:55:54 5:02:03 3.0
4 1 Icon Perry 66 69189 AYC Kevin Welch -69 9:05:00 13:45:00 4:40:00 5:03:35 4.0
5 1 Strider N/M 55 32601 SYC David Pickett -9 9:05:00 14:12:28 5:07:28 5:10:33 5.0
6 1 Neptune's Car Santa Cruz 70 66 CYC Paul La Marche -66 9:05:00 14:10:24 5:05:24 5:27:57 6.0

Blake Island - 2 Class

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:9:05:00, Distance:20.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 2 Jack Rabbit CM1200 18193 TYC Chester Hibbert 24 9:05:00 14:05:20 5:00:20 4:52:08 1.0
2 2 White Cloud Cookson 12M 8455 CYC Lunch / Johnson 18 9:05:00 14:11:07 5:06:07 4:59:58 2.0
3 2 Eye Candy Farr 395 39504 SYC Jim Marta 33 9:05:00 14:18:01 5:13:01 5:01:45 3.0
4 2 Terremoto! Riptide 35 59902 STYC Scott &Susan Burbank 39 9:05:00 14:27:24 5:22:24 5:09:05 4.0
5 2 Grace J-122 29 CYC John Brasino 30 9:05:00 14:25:35 5:20:35 5:10:20 5.0
6 2 Skededel J-130 50330 CYC Irv Alpert 24 9:05:00 14:36:15 5:31:15 5:23:03 6.0
7 2 Madrona Custom 40 79067 SYC Carl Buchan 18     DNC   7.0
7 2 Gray Wolf Martin Custom 401 STYC Jeb Bjornerud 15     DNC   7.0
7 2 Voodoo Child Farr 39ML 3909 CYC Brian Duchin 18     DNC   7.0

Blake Island - 3 Class

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:9:05:00, Distance:20.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 3 Absolutely G & S 39 40149 CYC Charlie Macaulay 72 9:05:00 14:35:03 5:30:03 5:05:27 1.0
2 3 il Falco Express 37 40963 SYC Cory Anderson 72 9:05:00 14:40:16 5:35:16 5:10:40 2.0
3 3 Tantivy J-109 248 CYC & TTPYC Stuart Burnell 72 9:05:00 15:01:53 5:56:53 5:32:17 3.0
4 3 Shoot The Moon IOR 2 tonner 47500 SBYC Donald Wills II 84 9:05:00 15:08:13 6:03:13 5:34:31 4.0
5 3 Shada J-109 44 CYC Jerry Woodfield 69 9:05:00 15:06:21 6:01:21 5:37:47 5.0
6 3 Darby C & C 121 79003 QMYC Steven Tuck 66 9:05:00 15:17:36 6:12:36 5:50:03 6.0
7 3 Vigilant Navy 44 NA-12, NA-10 SYC, UW NROTC Amber Pfeifer 99     DNC   7.0

Blake Island - 6 Class

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:9:10:00, Distance:20.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 6 What? A Tripp! Peterson 37 31867 SYC Gary Morgan / Chris Yob 93 9:10:00 14:36:14 5:26:14 4:54:28 1.0
2 6 Dos Sierra 26 26000 PMYC Paul Faget 87 9:10:00 14:45:43 5:35:43 5:06:00 2.0
3 6 Different Drummer Centurion 40s 52804 CYC Charles Hill 81 9:10:00 14:44:07 5:34:07 5:06:27 3.0
4 6 Last Tango J-105 212 CYC SBYC John 'JP' Peterson 93 9:10:00 15:01:47 5:51:47 5:20:01 4.0
5 6 Corvo J-33 34 SBYC/CYC Tom Kerr 93 9:10:00 15:10:00 6:00:00 5:28:14 5.0
6 6 Lunch Box Olson 30 69631 SYC Josh/Greg Larsen 99 9:10:00 15:12:40 6:02:40 5:28:51 6.0
7 6 Marayui Beneteau 367 79082 FFV Astolfo Rueda 78 9:10:00 15:06:50 5:56:50 5:30:11 7.0
8 6 Beltane Dehler 39 51707 SYC Ken Macdonald 75 9:10:00 15:16:14 6:06:14 5:40:37 8.0
9 6 Tourist J/100 18 William Daniel 90 9:10:00 15:28:19 6:18:19 5:47:34 9.0
10 6 Allegro Vivace J-105 89 CYC Lorenzo Migliorini 93     DNC   10.0
10 6 Pegasus Soverel 33 97324 CYC Al Johnson & Mike Brooks 93     DNC   10.0

Blake Island - 7 Class

Start:Start 2, Finishes:Finish time, Time:9:10:00, Distance:20.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 7 Kiwi Express Farr 1020 69147 CYCE Reinhard Freywald 117 9:10:00 14:57:16 5:47:16 5:07:18 1.0
2 7 Rubicon S2 9.1 69320 CYC Mel Marshel 135 9:10:00 15:05:48 5:55:48 5:09:41 2.0
3 7 Symbiosis S2 9.1 50491 HRYC Lance Staughton 135 9:10:00 15:06:52 5:56:52 5:10:45 3.0
4 7 Penetration San Juan 34 59869 CYC Mark Liffring / Chris Johnson 135 9:10:00 15:12:16 6:02:16 5:16:09 4.0
5 7 Gaucho Ross 930 68 CYC John Cahill 111 9:10:00 15:05:16 5:55:16 5:17:21 5.0
6 7 Kowloon Olson 911 17 STYC / SBYC Y Ken Chin 129 9:10:00 15:16:14 6:06:14 5:22:10 6.0
7 7 White Squall XCal 40 9678 TA Roger Deitz 132 9:10:00 15:24:58 6:14:58 5:29:52 7.0
8 7 Freedom X Tartan 10 59246 QYC Alex Wigley 144 9:10:00 15:30:52 6:20:52 5:31:40 8.0
9 7 Smilin' Jack Morgan 27 29410 PMYC John Wade 198 9:10:00 15:57:21 6:47:21 5:39:42 9.0
10 7 Magic Button Cal-39 21818 STYC Jim Hewitson 116 9:10:00 15:29:42 6:19:42 5:40:04 10.0
11 7 Izakaya Dash 34 59847 SYC Ian Christenson / Carl Leede 120 9:10:00 15:34:38 6:24:38 5:43:38 11.0
12 7 Ishtar Wylie 34 67993 STYC Graeme Esarey 132     DNC   12.0
12 7 Seeker Wauquiez Pretorien 18299 AYC Ken Greff 150     DNC   12.0
12 7 Xiphius Tartan 10 59434 CYCT Karl Haflinger 141     DNC   12.0
12 7 Good As Gold SoPa 42 481 TahoeYC Patrick Colletti 117     DNC   12.0
12 7 N N J/24 573 NYC Luigi Confalone 186     DNF   12.0

Blake Island - 9 Class

Start:Start 3, Finishes:Finish time, Time:9:15:00, Distance:20.5
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 9 Firecracker Flying Tiger 10M 23 CYC John Anicker 57 9:15:00 14:30:18 5:15:18 4:55:50 1.0
2 9 Nefarious Farr 30 53 STYC Dan Randolph 57 9:15:00 14:33:16 5:18:16 4:58:48 2.0
3 9 Gardyloo Henderson 30 71221 CYCT Eric Nelson 54 9:15:00 14:32:36 5:17:36 4:59:09 3.0
4 9 Uno Sierra 26 26001 PMYC Brad Butler 72 9:15:00 14:43:40 5:28:40 5:04:04 4.0
5 9 Sea Tiger Flying Tiger 10M 83 STYC Peter Dunbar 57 9:15:00 14:53:00 5:38:00 5:18:32 5.0
6 9 Stomp Dancer Melges 30 107 CYC Andrew Haputa 36 9:15:00 14:53:42 5:38:42 5:26:24 6.0

Blake Island - 0 Class

Start:Start 4, Finishes:Finish time, Time:9:20:00, Distance:13.6
Rank Class Boat Boat Type SailNo Club Skipper / Helm Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 0 Quorum First 305 69330 CYC David Field 183 9:20:00 13:52:06 4:32:06 3:50:37 1.0
2 0 Magician Catalina 30 69300 STYC Brian Berg 210 9:20:00 13:58:40 4:38:40 3:51:04 2.0
3 0 Jiminy J-42 69040 SYC Bill Boyeson 78 9:20:00 13:35:13 4:15:13 3:57:32 3.0
4 0 Puffin Bavaria 38 38 SYC Jim Medley 105 9:20:00 13:43:19 4:23:19 3:59:31 4.0
5 0 Starbird Dehler 41 DS 83326 SYC Mike Milburn 102 9:20:00 13:47:53 4:27:53 4:04:46 5.0
6 0 Peregrine Catalina 38 46726 SYC Steve Smolinske 126 9:20:00 13:55:20 4:35:20 4:06:46 6.0
7 0 Tiga Kennedy 30 74258 SYC Phil Johnson 120 9:20:00 13:59:51 4:39:51 4:12:39 7.0
8 0 Taking Stock Beneteau First 40.5 79064 SYC Tony Flock 102 9:20:00 14:04:00 4:44:00 4:20:53 8.0
9 0 Calypso C & C 43 4850 SYC Martin De Young 102 9:20:00 14:04:18 4:44:18 4:21:11 9.0
10 0 Runaway Norlin 34 39010 SYC Phil Calvert 153 9:20:00 14:17:16 4:57:16 4:22:35 10.0
11 0 Mata Hari Catalina 36 1660 SYC Paul Walchenbach 159 9:20:00 14:20:39 5:00:39 4:24:37 11.0
12 0 Plein Air Morris 486 48603 SYC Randy Holbrook 72 9:20:00 14:09:46 4:49:46 4:33:27 12.0
13 0 Aotea Beneteau 41.1 69666 SYC Ken Martin 146 9:20:00 14:36:06 5:16:06 4:43:00 13.0
14 0 Au Vent Beneteau Idylle 760 WSCYC Wendell Crim 162 9:20:00 14:50:52 5:30:52 4:54:09 14.0
15 0 Firefly Morris 454 50022 EBMYC Bob Strong 51     DNC   15.0
15 0 Southern Star Alberg 35 6 none Charles Cannon 228     DNC   15.0
15 0 Ceol Mor 30 Square Metre 51 SYC Kim Bottles 150     DNC   15.0
15 0 La Dauphine Jeanneau 42DS 25 CYC Eugene Mikov 126     DNC   15.0

Scoring sponsored by Click Engineering Inc.
www.clickeng.com

www.SeattleYachtClub.org
BrianL@SeattleYachtClub.org
Twitter: @SYCRC
SYC Racing Network

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com