Tri-Island/Tri-Point 2008

Contents

1 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:8, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 1 Flash 1D 48 48006 Steve Travis   CYC -25 1.0 2.0 2.0 DNF 5.0 5.0 0
2nd 1 Roxanne J125 51517 Greg Slyngstad   CYC 6 5.0 1.0 1.0 7.0 7.0 0
3rd 1 Strider Nelson/Marek 32601 David Pickett   SYC -18 4.0 3.0 2.0 DNF 9.0 9.0 0
4th 1 Coruba NM 68 3826 Rob Fleming   SYC -63 2.0 6.0 DNC 2.0 DNC 10.0 10.0 0
5th 1 Mystic SC 52 28252 Steve Crary   SYC -1 3.0 6.0 DNF 2.0 DNS 11.0 11.0 0
6th 1 Atalanta Custom Ketch 69581 Stuart Lochner   SYC 12 6.0 DNC 4.0 2.0 DNC 12.0 12.0 0
7th 1 Neptune's Car Santa Cruz 66 Paul LaMarche   CYC -66 6.0 DNC 5.0 2.0 DNS 13.0 13.0 0
8th 1 Anomaly SC-50 18927 SYC Junior Racers   SYC 6 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 DNF 14.0 14.0  

2 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:12, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 2 Hooligan Riptide 35 59902 OBrien / Rahn   SYC 33 2.0 1.0 5.0 8.0 8.0 54
2nd 2 Snake Oil Tripp 40 Mk II 43713 Jim Marta   SYC 54 3.0 2.0 3.0 8.0 8.0 0
3rd 2 White Cloud Cookson 12m 8455 Steve Johnson   CYC 18 1.0 7.0 4.0 12.0 12.0 0
4th 2 Jack Rabbit CM 1200 18193 Chester Hibbert   TYC 24 6.0 DNC 4.0 2.0 12.0 12.0 0
5th 2 Madrona Buchan 40 79067 Carl Buchan   SYC 18 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 15.0 15.0 0
6th 2 RockOn!! FlyingTiger 14 Scott Burbank   STYC 57 6.0 DNC 9.0 DNC 1.0 16.0 16.0 0
7th 2 Tachyon Farr 36000 Shaun Breese   CYC 15 5.0 5.0 6.0 DNF 16.0 16.0 0
8th 2 Gray Wolf Custom 401 Jeb Bjornerud   CYC 16 6.0 DNS 6.0 6.0 DNF 18.0 18.0 0
9th 2 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly   PYC 42 4.0 9.0 DNC 6.0 DNC 19.0 19.0 0
10th 2 Skededel J-130 50330 Irv Alpert   CYC 24 6.0 DNC 8.0 6.0 DNF 20.0 20.0 0
11th 2 Korina Korina J/N 42 25064 Jon Knudson   SSSS 46 6.0 DNC 9.0 DNF 6.0 DNC 21.0 21.0 0
11th 2 Minor Threat 1D-35 35009 David Marod   STYC 36 6.0 DNC 9.0 DNC 6.0 DNF 21.0 21.0  

3 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:7, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 3 Diversion J/35 97737 Rod Deyo   CYC 73 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0 0
2nd 3 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins   SYC / CYC 73 2.0 1.0 3.0 DNF 6.0 6.0 0
3rd 3 Something Special J-35 32589 Glen & Joanna Cowling     73 3.0 4.0 DNC 3.0 DNC 10.0 10.0 0
4th 3 Il Falco Express 37 40963 Cory Anderson   SYC 73 6.0 DNS 3.0 2.0 11.0 11.0 0
5th 3 Future Primitive J37 34950 Ron MacKenzie   RVYC 73 4.0 4.0 DNC 3.0 DNC 11.0 11.0 0
6th 3 Endurance J-37 50204 Terry Davis   CYCE 73 5.0 4.0 DNS 3.0 DNS 12.0 12.0 0
7th 3 Tantrum II Schock 97807 Robert Hennessy   WSCYC 73 6.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNC 13.0 13.0 0

4 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:11, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 4 Absolutely G&S 39 40149 Charlie Macaulay   CYC 72 2.0 3.0 2.0 DNF 7.0 7.0 0
2nd 4 What? A Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan   SYC 92 6.0 1.0 1.0 8.0 8.0 0
3rd 4 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell   CYC 72 4.0 2.0 2.0 DNF 8.0 8.0 0
4th 4 Delirium J/105 272 Jerry Diercks   CYC STYC 93 1.0 6.0 2.0 DNF 9.0 9.0 0
5th 4 Carene X-Yacht 119 42382 Robert Lubowicki   PMYC 76 5.0 4.0 2.0 DNF 11.0 11.0 0
6th 4 Allegro Vivace J-105 89 Lorenzo Migliorini   CYC 93 3.0 7.0 2.0 DNF 12.0 12.0 0
7th 4 Shoot The Moon Pet2 ton 47500 Don Wills II   SYC/SBYC 85 7.0 DNS 5.0 2.0 DNF 14.0 14.0 0
8th 4 Fortuna C&C 115 62 David De Lanoy     72 7.0 DNC 8.0 2.0 DNF 17.0 17.0 0
9th 4 Darby C&C 121 79003 Steven Tuck   QMYC 66 7.0 DNS 9.0 DNC 2.0 DNS 18.0 18.0 0
9th 4 Rapid Mini 650 655 Craig Horsfield   CYC 101 7.0 DNC 9.0 DNC 2.0 DNC 18.0 18.0 101
9th 4 BoB J-30 59746 Joe Geck   MSA 139 7.0 DNC 9.0 DNC 2.0 DNC 18.0 18.0 0

5 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 5 Banshee Melges 32 138 Derek Campbell   SYC 24 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 0
2nd 5 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe   SYC 24 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0 0

6 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:13, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 6 Pegasus Soverel 33 97324 Al Johnson / Mike Brooks   CYC 93 4.0 1.0 2.0 7.0 7.0 0
2nd 6 Bifrost 3 J105 582 Michael Pearson   GHYC 93 1.0 4.0 3.0 DNF 8.0 8.0 0
3rd 6 Corvo J33 34 Tom Kerr   SBYC/CYC 93 2.0 3.0 3.0 DNF 8.0 8.0 0
4th 6 Fix Sierra 26 26000 William Putnam   PMYC 72 8.0 2.0 1.0 11.0 11.0 0
5th 6 Zorra CC115 79101 Jim Lowry   CYC 75 3.0 9.0 3.0 DNS 15.0 15.0 0
6th 6 Different Drummer Cent 40 52804 Charles Hill     81 7.0 5.0 3.0 DNF 15.0 15.0 0
7th 6 Last Tango J/105 212 JP Peterson   SBYC, CYC 93 5.0 8.0 3.0 DNF 16.0 16.0 0
8th 6 Head Rush Antrim 27 21 Ken Enge   STYC 84 6.0 7.0 3.0 DNF 16.0 16.0 0
9th 6 Andiamo C&C 34R 42985 Jamie Reece   CYC 90 10.0 DNC 6.0 3.0 DNF 19.0 19.0 0
10th 6 Beltane Dehler 39 51707 Ken Macdonald   SYC 87 9.0 10.0 3.0 DNF 22.0 22.0 0
11th 6 Stingray Shuffle C & C 110 79081 Ken Vander Hoek   SYC 84 10.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 24.0 24.0 90
11th 6 Barnstormer Olson 30 83234 Jon Esterly   STYC 96 10.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 24.0 24.0 0
11th 6 Karma Dash 34 4 Shorett/Buczycki     84 10.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 24.0 24.0  

7 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 7 Xcentric Hotfoot 31 69196 Gay Morris   CYCE 122 2.0 1.0 2.0 DNF 5.0 5.0 0
2nd 7 Rubicon S2 9.1 69320 Dan Olson   CYC 135 1.0 3.0 2.0 DNF 6.0 6.0 0
3rd 7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin   STYC/SBYC 129 3.0 4.0 2.0 DNF 9.0 9.0 0
4th 7 Penetration SJ 34 59869 Mark Liffring   CYC 135 7.0 DNS 2.0 2.0 DNF 11.0 11.0 0
5th 7 Madrugador Cal 40 7240 Mike Irish   CYC 129 4.0 5.0 2.0 DNF 11.0 11.0 0
6th 7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton     135 5.0 6.0 2.0 DNF 13.0 13.0 0
7th 7 Here & Now J29M 31834 Pat Denney   STYC / CYC 119 7.0 DNS 7.0 DNS 1.0 15.0 15.0 0
8th 7 Tiga Kennedy 30 74258 Phil Johnson   SYC 112 6.0 7.0 DNS 2.0 DNF 15.0 15.0 0
9th 7 Magic Button Cal-39 21818 Jim Hewitson   STYC 116 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 DNF 16.0 16.0 0

8 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:8, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 8 Ladybug Peterson 30 39966 Mark Brink   STYC 157 4.0 DNS 1.0 1.0 6.0 6.0 0
2nd 8 Smilin' Jack Morgan 27 29410 John Wade   PMYC 198 1.0 3.0 2.0 DNF 6.0 6.0 0
3rd 8 Norn SC27 49450 Arne Hammer   STYC 149 2.0 2.0 2.0 DNF 6.0 6.0  
4th 8 Three Ring Circus Olson 25 37 Nate Creitz   STYC 175 3.0 5.0 DNS 2.0 DNF 10.0 10.0 0
5th 8 Seeker Wauquiez 35 18299 Ken Greff   AYC 161 4.0 DNC 4.0 2.0 DNC 10.0 10.0 0
6th 8 Aeolus Westerly Tiger 29562 Ted Bird   SSSS 252 4.0 DNF 5.0 DNS 2.0 DNS 11.0 11.0 267
6th 8 Triumph Wyliecat 30 28530 Keith Federspiel   PMYC 147 4.0 DNC 5.0 DNC 2.0 DNF 11.0 11.0 0
6th 8 Drakken Hotfoot 18039 Eric Petersen   STYC 152 4.0 DNC 5.0 DNC 2.0 DNC 11.0 11.0 0

0 Fleet

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Ratings:PHRF, Entries:16, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Smith Island/Double Bluff 0905 Vashon/Pt. Robinson   Blake Island   Total Nett Notes
1st 0 Airloom Baba 40 69410 Tim Morgenroth   STYC 164 2.0 1.0 1.0 DNF 4.0 4.0 181
2nd 0 Magician Catalina 30 69300 Brian Berg   STYC 210 1.0 2.0 1.0 DNF 4.0 4.0 0
3rd 0 Ishtar Wylie 67993 Graeme Esarey     129 4.0 3.0 1.0 DNF 8.0 8.0 0
4th 0 Jiminy J-boat 69040 Bill Boyeson   SYC 75 3.0 6.0 1.0 DNF 10.0 10.0 0
5th 0 Starbird Dehler 41 DS 83326 Mike Milburn   SYC 102 5.0 4.0 1.0 DNF 10.0 10.0 120
6th 0 Calypso C&C 43-1 4850 Martin DeYoung   SYC 89 6.0 5.0 1.0 DNF 12.0 12.0 107
7th 0 Mata Hari Catalina 36 1160 Paul Walchenbach   SYC 153 7.0 8.0 1.0 DNF 16.0 16.0 171
8th 0 Runaway Norlin 39010 Phil Calvert   SYC 141 9.0 7.0 1.0 DNF 17.0 17.0 166
9th 0 Gavidae Schock 34 PC 97131 Ben Golding   SYC 135 8.0 12.0 DNS 1.0 DNS 21.0 21.0 153
10th 0 Gamin Buchan 37 9618 Lon Robinson   SYC 142 12.0 DNS 9.0 1.0 DNC 22.0 22.0 160
11th 0 Plein Air Morr486 48603 Randy Holbrook   SYC 60 11.0 10.0 1.0 DNF 22.0 22.0 87
12th 0 Aotea Beneteau 411 69666 Ken Martin   SYC 131 10.0 12.0 DNS 1.0 DNC 23.0 23.0 131
13th 0 Au Vent Beneteau Idylle 760 Wendell Crim   WSCYC 131 12.0 DNS 11.0 1.0 DNS 24.0 24.0 0
14th 0 Ceol Mor 30 Sq. Mtr. 143 Kim Bottles   SYC 144 12.0 DNS 12.0 DNF 1.0 DNF 25.0 25.0 165
14th 0 Mata Hari Catalina 36 1660 Paul Walchenbach   SYC 153 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 DNF 25.0 25.0 171
14th 0 Morning Star M36 30       120 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 DNC 25.0 25.0  

Smith Island/Double Bluff - 1 Fleet

Start:1, Finishes:Finish time, Time:0905, Distance:85
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 1 Flash 1D 48 48006 Steve Travis   CYC -25 201337 11:08:37 11:44:02 1.0 0
2 1 Coruba NM 68 3826 Rob Fleming   SYC -63 194439 10:39:39 12:08:54 2.0 0
3 1 Mystic SC 52 28252 Steve Crary   SYC -1 213603 12:31:03 12:32:28 3.0 0
4 1 Strider Nelson/Marek 32601 David Pickett   SYC -18 223129 13:26:29 13:51:59 4.0 0
5 1 Roxanne J125 51517 Greg Slyngstad   CYC 6 230934 14:04:34 13:56:04 5.0 0
6 1 Atalanta Custom Ketch 69581 Stuart Lochner   SYC 12   DNC   6.0 0
6 1 Neptune's Car Santa Cruz 66 Paul LaMarche   CYC -66   DNC   6.0 0
6 1 Anomaly SC-50 18927 SYC Junior Racers   SYC 6   DNC   6.0  

Vashon/Pt. Robinson - 1 Fleet

Start:Vashon Fleet 1, Finishes:Finish time, Time:0905, Distance:49.2
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 1 Roxanne J125 51517 Greg Slyngstad   CYC 6 180844 9:03:44 8:58:49 1.0 0
2 1 Flash 1D 48 48006 Steve Travis   CYC -25 175814 8:53:14 9:13:44 2.0 0
3 1 Strider Nelson/Marek 32601 David Pickett   SYC -18 180653 9:01:53 9:16:39 3.0 0
4 1 Atalanta Custom Ketch 69581 Stuart Lochner   SYC 12 183206 9:27:06 9:17:16 4.0 0
5 1 Neptune's Car Santa Cruz 66 Paul LaMarche   CYC -66 174555 8:40:55 9:35:02 5.0 0
6 1 Coruba NM 68 3826 Rob Fleming   SYC -63   DNC   6.0 0
6 1 Mystic SC 52 28252 Steve Crary   SYC -1   DNF   6.0 0
6 1 Anomaly SC-50 18927 SYC Junior Racers   SYC 6   DNC   6.0  

Blake Island - 1 Fleet

Start:1, Finishes:Finish time, Time:0905, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 1 Roxanne J125 51517 Greg Slyngstad   CYC 6 175722 8:52:22 8:50:14 1.0 0
2 1 Flash 1D 48 48006 Steve Travis   CYC -25   DNF   2.0 0
2 1 Strider Nelson/Marek 32601 David Pickett   SYC -18   DNF   2.0 0
2 1 Coruba NM 68 3826 Rob Fleming   SYC -63   DNC   2.0 0
2 1 Mystic SC 52 28252 Steve Crary   SYC -1   DNS   2.0 0
2 1 Atalanta Custom Ketch 69581 Stuart Lochner   SYC 12   DNC   2.0 0
2 1 Neptune's Car Santa Cruz 66 Paul LaMarche   CYC -66   DNS   2.0 0
2 1 Anomaly SC-50 18927 SYC Junior Racers   SYC 6   DNF   2.0  

Smith Island/Double Bluff - 2 Fleet

Start:2, Finishes:Finish time, Time:0910, Distance:85
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 2 White Cloud Cookson 12m 8455 Steve Johnson   CYC 18 222650 13:16:50 12:51:20 1.0 0
2 2 Hooligan Riptide 35 59902 OBrien / Rahn   SYC 33 232655 14:16:55 13:30:10 2.0 54
3 2 Snake Oil Tripp 40 Mk II 43713 Jim Marta   SYC 54 025934 17:49:34 16:33:04 3.0 0
4 2 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly   PYC 42 032259 18:12:59 17:13:29 4.0 0
5 2 Tachyon Farr 36000 Shaun Breese   CYC 15 030650 17:56:50 17:35:35 5.0 0
6 2 Jack Rabbit CM 1200 18193 Chester Hibbert   TYC 24   DNC   6.0 0
6 2 Madrona Buchan 40 79067 Carl Buchan   SYC 18   DNC   6.0 0
6 2 RockOn!! FlyingTiger 14 Scott Burbank   STYC 57   DNC   6.0 0
6 2 Gray Wolf Custom 401 Jeb Bjornerud   CYC 16   DNS   6.0 0
6 2 Skededel J-130 50330 Irv Alpert   CYC 24   DNC   6.0 0
6 2 Korina Korina J/N 42 25064 Jon Knudson   SSSS 46   DNC   6.0 0
6 2 Minor Threat 1D-35 35009 David Marod   STYC 36   DNC   6.0  

Vashon/Pt. Robinson - 2 Fleet

Start:Vashon Fleet 2, Finishes:Finish time, Time:0910, Distance:49.2
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 2 Hooligan Riptide 35 59902 OBrien / Rahn   SYC 33 181709 9:07:09 8:40:05 1.0 54
2 2 Snake Oil Tripp 40 Mk II 43713 Jim Marta   SYC 54 183547 9:25:47 8:41:30 2.0 0
3 2 Madrona Buchan 40 79067 Carl Buchan   SYC 18 181036 9:00:36 8:45:50 3.0 0
4 2 Jack Rabbit CM 1200 18193 Chester Hibbert   TYC 24 181551 9:05:51 8:46:10 4.0 0
5 2 Tachyon Farr 36000 Shaun Breese   CYC 15 182252 9:12:52 9:00:34 5.0 0
6 2 Gray Wolf Custom 401 Jeb Bjornerud   CYC 16 182502 9:15:02 9:01:55 6.0 0
7 2 White Cloud Cookson 12m 8455 Steve Johnson   CYC 18 183133 9:21:33 9:06:47 7.0 0
8 2 Skededel J-130 50330 Irv Alpert   CYC 24 190755 9:57:55 9:38:14 8.0 0
9 2 RockOn!! FlyingTiger 14 Scott Burbank   STYC 57   DNC   9.0 0
9 2 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly   PYC 42   DNC   9.0 0
9 2 Korina Korina J/N 42 25064 Jon Knudson   SSSS 46   DNF   9.0 0
9 2 Minor Threat 1D-35 35009 David Marod   STYC 36   DNC   9.0  

Blake Island - 2 Fleet

Start:2, Finishes:Finish time, Time:0910, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 2 RockOn!! FlyingTiger 14 Scott Burbank   STYC 57 174139 8:31:39 8:11:19 1.0 0
2 2 Jack Rabbit CM 1200 18193 Chester Hibbert   TYC 24 174903 8:39:03 8:30:29 2.0 0
3 2 Snake Oil Tripp 40 Mk II 43713 Jim Marta   SYC 54 180053 8:50:53 8:31:37 3.0 0
4 2 White Cloud Cookson 12m 8455 Steve Johnson   CYC 18 175213 8:42:13 8:35:48 4.0 0
5 2 Hooligan Riptide 35 59902 OBrien / Rahn   SYC 33 180135 8:51:35 8:39:49 5.0 54
6 2 Madrona Buchan 40 79067 Carl Buchan   SYC 18   DNC   6.0 0
6 2 Tachyon Farr 36000 Shaun Breese   CYC 15   DNF   6.0 0
6 2 Gray Wolf Custom 401 Jeb Bjornerud   CYC 16   DNF   6.0 0
6 2 Anam Cara J-122 79093 Tom Kelly   PYC 42   DNC   6.0 0
6 2 Skededel J-130 50330 Irv Alpert   CYC 24   DNF   6.0 0
6 2 Korina Korina J/N 42 25064 Jon Knudson   SSSS 46   DNC   6.0 0
6 2 Minor Threat 1D-35 35009 David Marod   STYC 36   DNF   6.0  

Smith Island/Double Bluff - 3 Fleet

Start:3, Finishes:Finish time, Time:0915, Distance:85
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 3 Diversion J/35 97737 Rod Deyo   CYC 73 025915 17:44:15 16:00:50 1.0 0
2 3 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins   SYC / CYC 73 030658 17:51:58 16:08:33 2.0 0
3 3 Something Special J-35 32589 Glen & Joanna Cowling     73 030750 17:52:50 16:09:25 3.0 0
4 3 Future Primitive J37 34950 Ron MacKenzie   RVYC 73 031357 17:58:57 16:15:32 4.0 0
5 3 Endurance J-37 50204 Terry Davis   CYCE 73 033106 18:16:06 16:32:41 5.0 0
6 3 Il Falco Express 37 40963 Cory Anderson   SYC 73   DNS   6.0 0
6 3 Tantrum II Schock 97807 Robert Hennessy   WSCYC 73   DNC   6.0 0

Vashon/Pt. Robinson - 3 Fleet

Start:Vashon Fleet 3, Finishes:Finish time, Time:0915, Distance:49.2
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 3 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins   SYC / CYC 73 185221 9:37:21 8:37:29 1.0 0
2 3 Diversion J/35 97737 Rod Deyo   CYC 73 190522 9:50:22 8:50:30 2.0 0
3 3 Il Falco Express 37 40963 Cory Anderson   SYC 73 190850 9:53:50 8:53:58 3.0 0
4 3 Something Special J-35 32589 Glen & Joanna Cowling     73   DNC   4.0 0
4 3 Future Primitive J37 34950 Ron MacKenzie   RVYC 73   DNC   4.0 0
4 3 Endurance J-37 50204 Terry Davis   CYCE 73   DNS   4.0 0
4 3 Tantrum II Schock 97807 Robert Hennessy   WSCYC 73   DNC   4.0 0

Blake Island - 3 Fleet

Start:3, Finishes:Finish time, Time:0915, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 3 Diversion J/35 97737 Rod Deyo   CYC 73 175730 8:42:30 8:16:28 1.0 0
2 3 Il Falco Express 37 40963 Cory Anderson   SYC 73 180003 8:45:03 8:19:01 2.0 0
3 3 Declaration of Independence Express 37 69660 Brian Watkins   SYC / CYC 73   DNF   3.0 0
3 3 Something Special J-35 32589 Glen & Joanna Cowling     73   DNC   3.0 0
3 3 Future Primitive J37 34950 Ron MacKenzie   RVYC 73   DNC   3.0 0
3 3 Endurance J-37 50204 Terry Davis   CYCE 73   DNS   3.0 0
3 3 Tantrum II Schock 97807 Robert Hennessy   WSCYC 73   DNC   3.0 0

Smith Island/Double Bluff - 4 Fleet

Start:4, Finishes:Finish time, Time:0920, Distance:85.5
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 4 Delirium J/105 272 Jerry Diercks   CYC STYC 93 033907 18:19:07 16:06:36 1.0 0
2 4 Absolutely G&S 39 40149 Charlie Macaulay   CYC 72 030943 17:49:43 16:07:07 2.0 0
3 4 Allegro Vivace J-105 89 Lorenzo Migliorini   CYC 93 034553 18:25:53 16:13:22 3.0 0
4 4 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell   CYC 72 032928 18:09:28 16:26:52 4.0 0
5 4 Carene X-Yacht 119 42382 Robert Lubowicki   PMYC 76 033827 18:18:27 16:30:09 5.0 0
6 4 What? A Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan   SYC 92 041027 18:50:27 16:39:21 6.0 0
7 4 Shoot The Moon Pet2 ton 47500 Don Wills II   SYC/SBYC 85   DNS   7.0 0
7 4 Fortuna C&C 115 62 David De Lanoy     72   DNC   7.0 0
7 4 Darby C&C 121 79003 Steven Tuck   QMYC 66   DNS   7.0 0
7 4 Rapid Mini 650 655 Craig Horsfield   CYC 101   DNC   7.0 101
7 4 BoB J-30 59746 Joe Geck   MSA 139   DNC   7.0 0

Vashon/Pt. Robinson - 4 Fleet

Start:Vashon Fleet 4, Finishes:Finish time, Time:0920, Distance:49.2
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 4 What? A Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan   SYC 92 190459 9:44:59 8:29:33 1.0 0
2 4 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell   CYC 72 185237 9:32:37 8:33:35 2.0 0
3 4 Absolutely G&S 39 40149 Charlie Macaulay   CYC 72 185346 9:33:46 8:34:44 3.0 0
4 4 Carene X-Yacht 119 42382 Robert Lubowicki   PMYC 76 190558 9:45:58 8:43:39 4.0 0
5 4 Shoot The Moon Pet2 ton 47500 Don Wills II   SYC/SBYC 85 191651 9:56:51 8:47:09 5.0 0
6 4 Delirium J/105 272 Jerry Diercks   CYC STYC 93 192631 10:06:31 8:50:15 6.0 0
7 4 Allegro Vivace J-105 89 Lorenzo Migliorini   CYC 93 194328 10:23:28 9:07:12 7.0 0
8 4 Fortuna C&C 115 62 David De Lanoy     72 194833 10:28:33 9:29:31 8.0 0
9 4 Darby C&C 121 79003 Steven Tuck   QMYC 66   DNC   9.0 0
9 4 Rapid Mini 650 655 Craig Horsfield   CYC 101   DNC   9.0 101
9 4 BoB J-30 59746 Joe Geck   MSA 139   DNC   9.0 0

Blake Island - 4 Fleet

Start:4, Finishes:Finish time, Time:0920, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 4 What? A Tripp! Peterson 37 31867 Gary Morgan   SYC 92 180840 8:48:40 8:15:51 1.0 0
2 4 Absolutely G&S 39 40149 Charlie Macaulay   CYC 72   DNF   2.0 0
2 4 Tantivy J-109 248 Stuart Burnell   CYC 72   DNF   2.0 0
2 4 Delirium J/105 272 Jerry Diercks   CYC STYC 93   DNF   2.0 0
2 4 Carene X-Yacht 119 42382 Robert Lubowicki   PMYC 76   DNF   2.0 0
2 4 Allegro Vivace J-105 89 Lorenzo Migliorini   CYC 93   DNF   2.0 0
2 4 Shoot The Moon Pet2 ton 47500 Don Wills II   SYC/SBYC 85   DNF   2.0 0
2 4 Fortuna C&C 115 62 David De Lanoy     72   DNF   2.0 0
2 4 Darby C&C 121 79003 Steven Tuck   QMYC 66   DNS   2.0 0
2 4 Rapid Mini 650 655 Craig Horsfield   CYC 101   DNC   2.0 101
2 4 BoB J-30 59746 Joe Geck   MSA 139   DNC   2.0 0

Smith Island/Double Bluff - 5 Fleet

Start:5, Finishes:Finish time, Time:0925, Distance:35.5
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 5 Banshee Melges 32 138 Derek Campbell   SYC 24 144256 5:17:56 5:03:44 1.0 0
2 5 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe   SYC 24 144629 5:21:29 5:07:17 2.0 0

Vashon/Pt. Robinson - 5 Fleet

Start:Pt. Robinson Fleet 5, Finishes:Finish time, Time:0925, Distance:37.3
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 5 Banshee Melges 32 138 Derek Campbell   SYC 24 153029 6:05:29 5:50:34 1.0 0
2 5 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe   SYC 24 155555 6:30:55 6:16:00 2.0 0

Blake Island - 5 Fleet

Start:5, Finishes:Finish time, Time:0925, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 5 Banshee Melges 32 138 Derek Campbell   SYC 24 172704 8:02:04 7:53:30 1.0 0
2 5 Wicked Wahine Melges 32 125 Darrin Towe   SYC 24 173348 8:08:48 8:00:14 2.0 0

Smith Island/Double Bluff - 6 Fleet

Start:6, Finishes:Finish time, Time:0930, Distance:35.5
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 6 Bifrost 3 J105 582 Michael Pearson   GHYC 93 152816 5:58:16 5:03:15 1.0 0
2 6 Corvo J33 34 Tom Kerr   SBYC/CYC 93 152945 5:59:45 5:04:44 2.0 0
3 6 Zorra CC115 79101 Jim Lowry   CYC 75 152219 5:52:19 5:07:57 3.0 0
4 6 Pegasus Soverel 33 97324 Al Johnson / Mike Brooks   CYC 93 153609 6:06:09 5:11:08 4.0 0
5 6 Last Tango J/105 212 JP Peterson   SBYC, CYC 93 155024 6:20:24 5:25:23 5.0 0
6 6 Head Rush Antrim 27 21 Ken Enge   STYC 84 154544 6:15:44 5:26:02 6.0 0
7 6 Different Drummer Cent 40 52804 Charles Hill     81 155126 6:21:26 5:33:31 7.0 0
8 6 Fix Sierra 26 26000 William Putnam   PMYC 72 155132 6:21:32 5:38:56 8.0 0
9 6 Beltane Dehler 39 51707 Ken Macdonald   SYC 87 162147 6:51:47 6:00:19 9.0 0
10 6 Andiamo C&C 34R 42985 Jamie Reece   CYC 90   DNC   10.0 0
10 6 Stingray Shuffle C & C 110 79081 Ken Vander Hoek   SYC 84   DNC   10.0 90
10 6 Barnstormer Olson 30 83234 Jon Esterly   STYC 96   DNC   10.0 0
10 6 Karma Dash 34 4 Shorett/Buczycki     84   DNC   10.0  

Vashon/Pt. Robinson - 6 Fleet

Start:Pt. Robinson Fleet 6, Finishes:Finish time, Time:0930, Distance:37.3
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 6 Pegasus Soverel 33 97324 Al Johnson / Mike Brooks   CYC 93 165938 7:29:38 6:31:49 1.0 0
2 6 Fix Sierra 26 26000 William Putnam   PMYC 72 164644 7:16:44 6:31:58 2.0 0
3 6 Corvo J33 34 Tom Kerr   SBYC/CYC 93 170003 7:30:03 6:32:14 3.0 0
4 6 Bifrost 3 J105 582 Michael Pearson   GHYC 93 170010 7:30:10 6:32:21 4.0 0
5 6 Different Drummer Cent 40 52804 Charles Hill     81 165850 7:28:50 6:38:29 5.0 0
6 6 Andiamo C&C 34R 42985 Jamie Reece   CYC 90 170617 7:36:17 6:40:20 6.0 0
7 6 Head Rush Antrim 27 21 Ken Enge   STYC 84 170413 7:34:13 6:42:00 7.0 0
8 6 Last Tango J/105 212 JP Peterson   SBYC, CYC 93 171207 7:42:07 6:44:18 8.0 0
9 6 Zorra CC115 79101 Jim Lowry   CYC 75 170826 7:38:26 6:51:49 9.0 0
10 6 Beltane Dehler 39 51707 Ken Macdonald   SYC 87 173244 8:02:44 7:08:39 10.0 0
11 6 Stingray Shuffle C & C 110 79081 Ken Vander Hoek   SYC 84   DNC   11.0 90
11 6 Barnstormer Olson 30 83234 Jon Esterly   STYC 96   DNC   11.0 0
11 6 Karma Dash 34 4 Shorett/Buczycki     84   DNC   11.0  

Blake Island - 6 Fleet

Start:6, Finishes:Finish time, Time:0930, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 6 Fix Sierra 26 26000 William Putnam   PMYC 72 175605 8:26:05 8:00:24 1.0 0
2 6 Pegasus Soverel 33 97324 Al Johnson / Mike Brooks   CYC 93 181311 8:43:11 8:10:01 2.0 0
3 6 Bifrost 3 J105 582 Michael Pearson   GHYC 93   DNF   3.0 0
3 6 Corvo J33 34 Tom Kerr   SBYC/CYC 93   DNF   3.0 0
3 6 Zorra CC115 79101 Jim Lowry   CYC 75   DNS   3.0 0
3 6 Different Drummer Cent 40 52804 Charles Hill     81   DNF   3.0 0
3 6 Last Tango J/105 212 JP Peterson   SBYC, CYC 93   DNF   3.0 0
3 6 Head Rush Antrim 27 21 Ken Enge   STYC 84   DNF   3.0 0
3 6 Andiamo C&C 34R 42985 Jamie Reece   CYC 90   DNF   3.0 0
3 6 Beltane Dehler 39 51707 Ken Macdonald   SYC 87   DNF   3.0 0
3 6 Stingray Shuffle C & C 110 79081 Ken Vander Hoek   SYC 84   DNF   3.0 90
3 6 Barnstormer Olson 30 83234 Jon Esterly   STYC 96   DNF   3.0 0
3 6 Karma Dash 34 4 Shorett/Buczycki     84   DNF   3.0  

Smith Island/Double Bluff - 7 Fleet

Start:7, Finishes:Finish time, Time:0935, Distance:35.5
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 7 Rubicon S2 9.1 69320 Dan Olson   CYC 135 154549 6:10:49 4:50:57 1.0 0
2 7 Xcentric Hotfoot 31 69196 Gay Morris   CYCE 122 154022 6:05:22 4:53:11 2.0 0
3 7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin   STYC/SBYC 129 154725 6:12:25 4:56:06 3.0 0
4 7 Madrugador Cal 40 7240 Mike Irish   CYC 129 155114 6:16:14 4:59:55 4.0 0
5 7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton     135 155449 6:19:49 4:59:57 5.0 0
6 7 Tiga Kennedy 30 74258 Phil Johnson   SYC 112 164829 7:13:29 6:07:13 6.0 0
7 7 Penetration SJ 34 59869 Mark Liffring   CYC 135   DNS   7.0 0
7 7 Here & Now J29M 31834 Pat Denney   STYC / CYC 119   DNS   7.0 0
7 7 Magic Button Cal-39 21818 Jim Hewitson   STYC 116   DNC   7.0 0

Vashon/Pt. Robinson - 7 Fleet

Start:Pt. Robinson Fleet 7, Finishes:Finish time, Time:0935, Distance:37.3
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 7 Xcentric Hotfoot 31 69196 Gay Morris   CYCE 122 171158 7:36:58 6:21:07 1.0 0
2 7 Penetration SJ 34 59869 Mark Liffring   CYC 135 172940 7:54:40 6:30:45 2.0 0
3 7 Rubicon S2 9.1 69320 Dan Olson   CYC 135 173018 7:55:18 6:31:23 3.0 0
4 7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin   STYC/SBYC 129 173205 7:57:05 6:36:53 4.0 0
5 7 Madrugador Cal 40 7240 Mike Irish   CYC 129 175555 8:20:55 7:00:43 5.0 0
6 7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton     135 180155 8:26:55 7:03:00 6.0 0
7 7 Here & Now J29M 31834 Pat Denney   STYC / CYC 119   DNS   7.0 0
7 7 Tiga Kennedy 30 74258 Phil Johnson   SYC 112   DNS   7.0 0
7 7 Magic Button Cal-39 21818 Jim Hewitson   STYC 116   DNC   7.0 0

Blake Island - 7 Fleet

Start:7, Finishes:Finish time, Time:0935, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 7 Here & Now J29M 31834 Pat Denney   STYC / CYC 119 180232 8:27:32 7:45:05 1.0 0
2 7 Xcentric Hotfoot 31 69196 Gay Morris   CYCE 122   DNF   2.0 0
2 7 Rubicon S2 9.1 69320 Dan Olson   CYC 135   DNF   2.0 0
2 7 Kowloon Olson 911 17 Ken Chin   STYC/SBYC 129   DNF   2.0 0
2 7 Penetration SJ 34 59869 Mark Liffring   CYC 135   DNF   2.0 0
2 7 Madrugador Cal 40 7240 Mike Irish   CYC 129   DNF   2.0 0
2 7 Symbiosis S2 9.1 50491 Lance Staughton     135   DNF   2.0 0
2 7 Tiga Kennedy 30 74258 Phil Johnson   SYC 112   DNF   2.0 0
2 7 Magic Button Cal-39 21818 Jim Hewitson   STYC 116   DNF   2.0 0

Smith Island/Double Bluff - 8 Fleet

Start:8, Finishes:Finish time, Time:0940, Distance:35.5
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 8 Smilin' Jack Morgan 27 29410 John Wade   PMYC 198 161812 6:38:12 4:41:03 1.0 0
2 8 Norn SC27 49450 Arne Hammer   STYC 149 155204 6:12:04 4:43:55 2.0  
3 8 Three Ring Circus Olson 25 37 Nate Creitz   STYC 175 162922 6:49:22 5:05:50 3.0 0
4 8 Ladybug Peterson 30 39966 Mark Brink   STYC 157   DNS   4.0 0
4 8 Seeker Wauquiez 35 18299 Ken Greff   AYC 161   DNC   4.0 0
4 8 Aeolus Westerly Tiger 29562 Ted Bird   SSSS 252   DNF   4.0 267
4 8 Triumph Wyliecat 30 28530 Keith Federspiel   PMYC 147   DNC   4.0 0
4 8 Drakken Hotfoot 18039 Eric Petersen   STYC 152   DNC   4.0 0

Vashon/Pt. Robinson - 8 Fleet

Start:Pt. Robinson Fleet 8, Finishes:Finish time, Time:0940, Distance:37.3
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 8 Ladybug Peterson 30 39966 Mark Brink   STYC 157 173105 7:51:05 6:13:29 1.0 0
2 8 Norn SC27 49450 Arne Hammer   STYC 149 173139 7:51:39 6:19:01 2.0  
3 8 Smilin' Jack Morgan 27 29410 John Wade   PMYC 198 180912 8:29:12 6:26:07 3.0 0
4 8 Seeker Wauquiez 35 18299 Ken Greff   AYC 161 175556 8:15:56 6:35:51 4.0 0
5 8 Three Ring Circus Olson 25 37 Nate Creitz   STYC 175   DNS   5.0 0
5 8 Aeolus Westerly Tiger 29562 Ted Bird   SSSS 252   DNS   5.0 267
5 8 Triumph Wyliecat 30 28530 Keith Federspiel   PMYC 147   DNC   5.0 0
5 8 Drakken Hotfoot 18039 Eric Petersen   STYC 152   DNC   5.0 0

Blake Island - 8 Fleet

Start:8, Finishes:Finish time, Time:0940, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 8 Ladybug Peterson 30 39966 Mark Brink   STYC 157 180955 8:29:55 7:33:55 1.0 0
2 8 Smilin' Jack Morgan 27 29410 John Wade   PMYC 198   DNF   2.0 0
2 8 Norn SC27 49450 Arne Hammer   STYC 149   DNF   2.0  
2 8 Three Ring Circus Olson 25 37 Nate Creitz   STYC 175   DNF   2.0 0
2 8 Seeker Wauquiez 35 18299 Ken Greff   AYC 161   DNC   2.0 0
2 8 Aeolus Westerly Tiger 29562 Ted Bird   SSSS 252   DNS   2.0 267
2 8 Triumph Wyliecat 30 28530 Keith Federspiel   PMYC 147   DNF   2.0 0
2 8 Drakken Hotfoot 18039 Eric Petersen   STYC 152   DNC   2.0 0

Smith Island/Double Bluff - 0 Fleet

Start:0, Finishes:Finish time, Time:0945, Distance:23.8
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 0 Magician Catalina 30 69300 Brian Berg   STYC 210 144646 5:01:46 3:38:28 1.0 0
2 0 Airloom Baba 40 69410 Tim Morgenroth   STYC 164 144709 5:02:09 3:57:06 2.0 181
3 0 Jiminy J-boat 69040 Bill Boyeson   SYC 75 141234 4:27:34 3:57:49 3.0 0
4 0 Ishtar Wylie 67993 Graeme Esarey     129 143434 4:49:34 3:58:24 4.0 0
5 0 Starbird Dehler 41 DS 83326 Mike Milburn   SYC 102 142446 4:39:46 3:59:18 5.0 120
6 0 Calypso C&C 43-1 4850 Martin DeYoung   SYC 89 143451 4:49:51 4:14:33 6.0 107
7 0 Mata Hari Catalina 36 1160 Paul Walchenbach   SYC 153 150428 5:19:28 4:18:47 7.0 171
8 0 Gavidae Schock 34 PC 97131 Ben Golding   SYC 135 145750 5:12:50 4:19:17 8.0 153
9 0 Runaway Norlin 39010 Phil Calvert   SYC 141 150506 5:20:06 4:24:10 9.0 166
10 0 Aotea Beneteau 411 69666 Ken Martin   SYC 131 154229 5:57:29 5:05:31 10.0 131
11 0 Plein Air Morr486 48603 Randy Holbrook   SYC 60 154447 5:59:47 5:35:59 11.0 87
12 0 Gamin Buchan 37 9618 Lon Robinson   SYC 142   DNS   12.0 160
12 0 Au Vent Beneteau Idylle 760 Wendell Crim   WSCYC 131   DNS   12.0 0
12 0 Ceol Mor 30 Sq. Mtr. 143 Kim Bottles   SYC 144   DNS   12.0 165
12 0 Mata Hari Catalina 36 1660 Paul Walchenbach   SYC 153   DNC   12.0 171
12 0 Morning Star M36 30       120   DNC   12.0  

Vashon/Pt. Robinson - 0 Fleet

Start:Racer/Cruiser, Finishes:Finish time, Distance:18.0
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Finish Elapsed Corrected Nett Notes
1 0 Airloom Baba 40 69410 Tim Morgenroth   STYC 164 132213 3:37:13 2:48:01 1.0 181
2 0 Magician Catalina 30 69300 Brian Berg   STYC 210 134100 3:56:00 2:53:00 2.0 0
3 0 Ishtar Wylie 67993 Graeme Esarey     129 131833 3:33:33 2:54:51 3.0 0
4 0 Starbird Dehler 41 DS 83326 Mike Milburn   SYC 102 131201 3:27:01 2:56:25 4.0 120
5 0 Calypso C&C 43-1 4850 Martin DeYoung   SYC 89 131629 3:31:29 3:04:47 5.0 107
6 0 Jiminy J-boat 69040 Bill Boyeson   SYC 75 131256 3:27:56 3:05:26 6.0 0
7 0 Runaway Norlin 39010 Phil Calvert   SYC 141 133813 3:53:13 3:10:55 7.0 166
8 0 Mata Hari Catalina 36 1160 Paul Walchenbach   SYC 153 134518 4:00:18 3:14:24 8.0 171
9 0 Gamin Buchan 37 9618 Lon Robinson   SYC 142 134700 4:02:00 3:19:24 9.0 160
10 0 Plein Air Morr486 48603 Randy Holbrook   SYC 60 134139 3:56:39 3:38:39 10.0 87
11 0 Au Vent Beneteau Idylle 760 Wendell Crim   WSCYC 131 140449 4:19:49 3:40:31 11.0 0
12 0 Gavidae Schock 34 PC 97131 Ben Golding   SYC 135   DNS   12.0 153
12 0 Aotea Beneteau 411 69666 Ken Martin   SYC 131   DNS   12.0 131
12 0 Ceol Mor 30 Sq. Mtr. 143 Kim Bottles   SYC 144   DNF   12.0 165
12 0 Mata Hari Catalina 36 1660 Paul Walchenbach   SYC 153   DNC   12.0 171
12 0 Morning Star M36 30       120   DNC   12.0  

Blake Island - 0 Fleet

Start:0, Finishes:Finish time, Time:0945, Distance:21.4
Rank Fleet Boat Nat SailNo Helm Crew Club PHRF Place Nett Notes
1 0 Airloom Baba 40 69410 Tim Morgenroth   STYC 164 DNF 1.0 181
1 0 Magician Catalina 30 69300 Brian Berg   STYC 210 DNF 1.0 0
1 0 Ishtar Wylie 67993 Graeme Esarey     129 DNF 1.0 0
1 0 Jiminy J-boat 69040 Bill Boyeson   SYC 75 DNF 1.0 0
1 0 Starbird Dehler 41 DS 83326 Mike Milburn   SYC 102 DNF 1.0 120
1 0 Calypso C&C 43-1 4850 Martin DeYoung   SYC 89 DNF 1.0 107
1 0 Mata Hari Catalina 36 1160 Paul Walchenbach   SYC 153 DNF 1.0 171
1 0 Runaway Norlin 39010 Phil Calvert   SYC 141 DNF 1.0 166
1 0 Gavidae Schock 34 PC 97131 Ben Golding   SYC 135 DNS 1.0 153
1 0 Gamin Buchan 37 9618 Lon Robinson   SYC 142 DNC 1.0 160
1 0 Plein Air Morr486 48603 Randy Holbrook   SYC 60 DNF 1.0 87
1 0 Aotea Beneteau 411 69666 Ken Martin   SYC 131 DNC 1.0 131
1 0 Au Vent Beneteau Idylle 760 Wendell Crim   WSCYC 131 DNS 1.0 0
1 0 Ceol Mor 30 Sq. Mtr. 143 Kim Bottles   SYC 144 DNF 1.0 165
1 0 Mata Hari Catalina 36 1660 Paul Walchenbach   SYC 153 DNF 1.0 171
1 0 Morning Star M36 30       120 DNC 1.0  

Scoring codes used

Code Description
DNC Did not come to the starting area
DNF Started but did not finish
DNS Came to the start area but did not start



Sailwave Scoring Software 1.95 Build 8
http://www.sailwave.com/